Ученици

Александра Петкова с първа награда по физика на Стокхолмския младежки научен семинар

България направи едно от най-успешните си представяния в историята на Европейския конкурс за млади учени, който се проведе в Катовице, Полша. Александра Петкова от Националната природо-математическа гимназия „Акад. Любомир Чакалов“ спечели първа награда на конкурса в област физика. Тя получи и наградата на Стокхолмският младежки научен семинар, което означава че ще посети събитията в нобеловата седмица.

Ученичката от НПМГ спечели и наградата на Regeneron ISEF, където ще участва през май догодина в Кълъмбъс, САЩ. Нейният проект представя експериментално и теоретично изследване на ъглите на вълните, които оставят движещи се плавателни съдове.

Делян Бойчев от Факултета по математика и информатика на СУ „Св. Климент Охридски“ получи наградата на Европейската космическа агенция и ще посети нейните лаборатории през идните месеци. Неговият проект се занимава с изключително актуалната тематика за разпознаване на синтетични методи, генерирани от алгоритми за машинно обучение.
Много добре се представи и третият ни участник Стефан Гайдаров от Математическа гимназия „Акад. Кирил Попов“ въпреки че остана без награда в изключително силната конкуренция на европейския конкурс.

Освен че е една от най-успешно представящите се държави в последните години, България предоставя и една от специалните награди на конкурса. В Националния семинар по теория на кодирането „Акад. Стефан Додунеков“ журито определи да участва Артьом Ковтун от Украйна. Неговата разработка разглежда случайни процеси в графи.

Източник: МОН