ПРИЗИВ ЗА ИЗВЪНРЕДЕН КОНГРЕС

Публикувана на: 05.11.2007, от fid
Кoментари:19

 

Колеги, тази сутрин в нашето училище направихме събрание и единодушно взехме следните решения:

1. Да искаме незабавно създаване на стачен фонд от СБУ

2. Да се организираме за предизвикване на извънреден Национален Конгрес

Според Устава на СБУ в чл.19 ал.1 - " Извънреден конгрес се свиква по искане на най-малко половината от членовете на Синдикалния съвет".

Затова се обръщаме към всички и молим за мненията ви относно организацията за събиране на подписите от училищата.

Коментари 19

18.11.2007 crocsi

Profile

Juliana , точното определение на управлението на  повечето български директори като манталитет е ОЛИГАРХИЯ. С малката подробност, че ние не сме робиDevil!

Аз също повече няма да плащам членски внос! Имам желание за организиране на Конгрес на  на обединените учители , в който да не се появи нито едно от досега действощите лица! Как ще се нарече - Федерация на българските учители или  Асоциация - няма значение. Каква ще бъде програмата и целите ,които ще  си постави това е важно. Дали най-сетне някой ще защити правата на обикновенния учител по места след такава реформа? Или нищо да не се провежда центализирано да действаме по места!

 А, как Ви хрумна предложението да се съберат учителите с І и ІІ ПКС , а тези с ІІІ и ІV ? Те защо не взеха до сега по-висока степен? Едва ли са по-ниспособни от другите ? Отговорорът е : Тези с ІІІ ПКС нямат 400 лв за да си платят курса !Devil( нали не го чувате за първи път!?) Та предложението Ви е много,ама много ..... Zip it!

Трябва да Ви кажа ,че при нас стачкуваха малко учители и повечетао,които се криха зад гърбовете на стачниците бяха тъкмо с по-високите ПКС ! Да Ви ги "пратя "ли? Те нямат мнение и отношение. Страх ги е ! А ((((:, над тия неща са Huh?.Други  правиха поклони и мили очички - справка за олигарха и робите. А демократите , ние се наговорихме ( аз бях в трето измерение! ) на свобода ! И сега като започне "метлата "ще започние от нас! Но ще спим с чиста съвест! Нямаме наколенки и не ходим с наведени глави.!

16.11.2007 crocsi

Profile
Да , най - сетне стигнахме до точният отговор на нещата - профсъюзнете лидери ни предадоха ( " Смешен плач" - заповядайте и прочетете - три или четири  седмици преди края на стачката ). Те отдавна не са за тази работа . Лично аз бих предложила масово да спрем да плащаме членски внос докато  не настъпят промени и не бъде променен Устава и състава  на ПРофсъюза на българските учители. Говоря за единен профсюз. Трябва да се обърнем към корена на профсъюдзното движение ,защото у нас то отдавна е загубило значението си! Да погледнем европейската  практика. Да не правим хаотични и случаини нища ! Харесва ми написаното от колегата поставил темата   , но българина  трудно прави революции!Storm Дано не минат  пет века ,докато се сетим какво да направим  !Angel

16.11.2007 Eko

Profile

   Здравей, колега!! Много ми хареса написаното от ВасSmile!!! Аз съм също на мнение, че трябва да има промени, но какви...!! Не мога и да се изказвам в случая много компетентно, тъй като тези структори не са ми все още много познати!! Идеите, които сте посочили са добри!!! 

15.11.2007 mitaka2005

Profile
Здравейте колеги.Виждам, че всички са огорчени от резултата на стачката и с право. Започнахме я с едно единствено искане за 100 % увеличение на заплатите, а „постигнахме” само условности без конкретни ангажименти и цифри като при това развързахме ръцете на правителството да прокара изключително икономическата страна на „реформата” в средното образование. Очертава се да превърнем училищата в ООД-та където за да ни увеличат заплатите ще трябва да се съкратят щатовете, важна ще стане по-високата бройка на учениците в клас и увеличения брой часове, а не качеството на преподаване. Изглежда, че ще трябва да се връщаме към килийни похвати на работа, в най-добрия случай към взаимоучителната метода, комбинирани с еднолично феодално управление на директора в обстановка на краен свиреп капитализъм?!За синдикатите какво да кажем?Предадоха ли ни?Спазариха се за наша сметка зад гърба ни (на четири очи с правителството) или се оказаха неспособни да постигнат исканията ни?Можем да гадаем.Ясно е, че не сме доволни от резултатите на стачката. СИНДИКАТИТЕ СА НЕРАБОТЕЩИ В ТОЗИ ФОРМАТ.Искаме промени...какви да са те?Оставки?Излизане от сегашните синдикални организации?Създаване на нови синдикати?Нека поясня нещо – за да се създаде изцяло нов легитимен учителски синдикат е необходимо той да е член на някоя от синдикалните конфедерации като КНСБ или ПОДКРЕПА. Мисля, че ще сгрешим.Или пък да се тръгне към създаване на нова конфедерация? Не е ли по-правилно да се захванем с промяна отвътре и отдолу нагоре като искаме оставките на Янка Такева, Желязко Христов, Константин Тренчев, Аспарух Томови всички отговорни за неуспеха на стачкатаДруги неща върху,  които може да се помисли са:Сливането на всички учителски синдикати в единен национален учителски синдикат·        Ротационен принцип на управление на синдикатите и мандатност на председателските длъжности в синдикалните структури на всички нива (примерно – две години, с възможност за само още едно преизбиране). ·        Горното ще изисква гласуване на изцяло нови устави, а защо не и промяна в структурите на синдикатите.·        Задължително членство на всички учители в бъдещ единен национален учителски синдикат (не можем да се борим с правителството, което е репресивен орган по своята същност, като си играем на демокрация, тоест гласуваме да участваме или не в дадена стачка)·        Натрупване на солиден стачен фонд·        Закон за синдикатите в БЪЛГАРИЯ·        Статут на българския учител (може да се почерпи от братския румънски опит)·        Задълбочено изучаване на международния синдикален опит.Вероятно ще изникнат още много идеи. Хубаво е да се случи дебат.Ще се радвам да ги прочета във форума на този прекрасен сайт.

 

15.11.2007 Eko

Profile

  А, да диференцираното заплащанеSmile!!!! Трябва да оговорим тези пари да ни ги превеждат на някакви специални сметки, с висока степен на сигурност Smile!!! За по-сигурно трябва да са в швейцарски банки!!Да, трябва да ни раздадат и някакви ЗЛАТНИ карти, все пак не е безопасно да се прибираме сами вкъщи с толкова много париSmileSmileSmile!!!!

15.11.2007 kr_bozhinov

Profile

Да се съмняваме в професионализма на синдиклните лидери и тяхната политика нелзя :))

Всичко бе планирано и подготвено предварително :))

За съжаление не бяха предвидини поне не и в началото, радикални действия, като това да се изгори чучело с образа на г-н Вълчев :) :) :)

Върхът на сладоледа бе и непроницателната журналистка( някои сега искат да я наградят :( ) която направи тази провокация с "уж" забравения микрофон и се получи -хм как да го нарека- "Седянка гейт" :) :) :)

Лошо бе и бързата реакция на чужди учителски синдикати-те просто наляха масло.

Лошото бе и отсъствието точно на най-тежкия момент на г-н Първанов(затова и настана малко объркване+непрекъснатото дърдорене по тв за седянката=малко паника)

Иначе стачката мина по план с малко забавяне( до 15 ноември трябваше да е приключила)

Лек, доходен и на вас ден

П.С. Отивам за да получа диференцираното заплащане .т.е сумата де а нямам по-голяма чанта :(

15.11.2007 Eko

Profile

   Да, но ТЕ ни предадоха и то май не за първи път!!! Можем ли да им се доверяваме все още?! Толкова години какво са напранили??? Дори и стачен фонд няма, та хората се ИЗМЪЧИХА!! Нещата със стачката тръгнаха НАЗАД, когата започнаха да правят "лапсуси"!!! Добре, отначало говореха за проценти, после с цифри, та народът се обърка!! Май нарочно започнаха да ги МЪРЛЯТ нещата!!! Хората се чудехе вече какво искаме, заради техните приказки!!! И сега нещата са до НИКЪДЕ!!!

15.11.2007 kr_bozhinov

Profile

Аз не съм привърженик на това да се прави партия на учителите.

Синдикатите би трябвало да защитават нашите интереси :)

Лек, доходен и на вас ден

13.11.2007 Eko

Profile

  Колеги, извинете ме много, но някой знае ли дали е истина това, че колегите от училището на Вълчев ще правят наша партия, на учителите?? На мен лично идеята ми допадаSmile!! Надявам се това да е вярно и да се осъществи наистина!!! 

09.11.2007 JULIANA

Profile

                    Здравей,BGN,

Аз излагам своята позиция.Тази година моите ученици имаха външно оценяване-ІV клас (БЕЛ-5.53;математика-отличен5.73;човекът и обществото-5.73и човекът и природата 5.93).Второ :за втори кръг на олимпиадата от класа ми се класираха 4 деца от общо 6 за училището ми,което е от 1 до 12 клас.Участвах и в конкурс и ме удостоиха с почетно отличие "Неофит Рилски"и т.н. и т.н.Директорката ми дори не ме поздрави ,а иска да ме уволни.За съжаление директорът в българското училище е като феодал.Аз не мога да разчитам на диферен цирано заплащане по този начин.За разлика от Вас съм работила зад граница като начален учител ,учила съм децана дипломати и искам и тук нещо да направим .От нас зависи.