Урок по литература

Публикувана на: 05.03.2010, от megito3
Кoментари:3

Здравейте!

В момента полагам държавната си практика за начален учител. Уроците вървят добре, но срещнах затруднение при стихотворението на М.Ганчев - "Братя". Извинявам се, сигурно Ви звучи нелепо, но все още нямам опит. Ако можете да ми дадете съвет как да подходя към анализа на стихотворението. Как да обясня частта, че Песента е сестра на Кръвта? Как го разбирате Вие?

Благодаря предварително!

Коментари 3

05.03.2010 iv_2007

Profile

Здравейте Megi, не съм литератор, така че всичко което пиша е просто едно мнение. Предпоследното изречение ни води към идеята, че всички сме еднакво устроени и кръвта ни изпълнява едни и същи функции в телата ни (казано непоетично). Тъй като не откривам подходящи думи, с които да обясня на толкова малки ученици, това което моят житейски опит ми подсказва бих поставила директно въпроса към учениците. Понякога те имат по-силни усещания за същността на нещата, които ги заобикалят. Конкретно - това е вид символ отново за това колко еднакви сме хората, колко еднакво ни омайва неподправената птича песен. Интернет има много информация, дори за автора на стихотворението.

Защо да не попитате самия автор, какво е имал предвид. Разбира се учителят, когото замествате ще Ви бъде най-полезен.

Успех! Yes

05.03.2010 megito3

Profile

Братя

Черното момченце

чак от страната Чад,

чедо, да знаеш, че и то ти е брат.

Не ме гледай учуден такъв -

ако не сте братя по кръв

и ако други сходства

с него не са ти известни,

да знаеш, че сте братя

по птичи песни.

Едни и същи птици,

ама съвсем едни и същи,

ви пеят пред къщи.

Само че на тебе ти пеят

през нашето лято,

а на него - през нашата зима, когато

птиците не са тук,

а на юг.

Не ме гледай учуден такъв -

по тоя начин

сте братя дори и по кръв.

Защото от своя страна Песента

е сестра на Кръвта.

Марко Ганчев

05.03.2010 iv_2007

Profile

 

      Бихте ли написали текста на цялото стихотворение?