За религиозните празници-спешен отговор

Публикувана на: 25.11.2009, от valerika
Кoментари:3

Здравейте,колеги!

Обръщам се към вас с надеждата,че някой може да ми посочи точен отговор.Става въпрос за следното положение:работя в училище,в което почти всички ученици са мюсюлмани.По случай мюсюлманските религиозни празници те съответно си подават молби и на деня/в случая петък 27.11.2009г/ са освободени от учебни занятия.Какъв обаче е проблема ми?И двете ми деца учат в гимназията в съседното село ,само че ние сме християни.От децата ми искат или да подадат молба,че ще празнуват Байрам и тогава ще бъдат освободени в този ден ,или трябва да отидат на училище.Въпросът обаче е,че те са единстени в класа си,които не са подали такива молби,т.е. с едно дете/синът ми в 9 клас/ и пак с едно дете/дъщеря ми в 1-ви клас/ ще се водят учебни занятия.Нещо тук ми се струва невероятно ненормално,но не зная към какъв документ или човек да се обърна за обяснения.Само преди седмица бяхме в грипна ваканция ,защото повече от 30процента от учениците са отсъствали и учебния процес бил безсмислен!А в този случай?Насилие над съвестта ми е да подам молба  за Курбан байрам,след като не съм мюсюлманка и не го смятам за редно,но не мисля,че е много редно няколко деца от близо 500/толкова са учениците в гимназията/ да имитират учене в този ден!Молбата ми е ,ако някой знае правило или член в закон,който да регламентира този казус,горещо моля да ми го посочи на адрес:valerika@abv.bg или пък тук,в сайта.Предварително благодаря на всички,които ще се отзоват.Убедена съм,че и при други се е получавало това-ако не със собствените им деца,то като учители.Благодаря!

Коментари 3

26.11.2009 valerika

Profile

Благодаря за моралната подкрепа!

Обаче ми трябва документ,който не ме принуждава да подавам проклетата молба.Казвам го с цялото си уважение към този празник и с пълното разбиране за стойността му за тези ,които го празнуват!Просто ми е криво,че 8 години синът ми ходи на тоя ден на училище и учител с него има някакъв,но де факто учебен процес няма!Какъв учебен процес,ако присъства само едно дете?Що за отчитане на дейност е това?Само че ,за да отиде на училище,той става в 6 часа,отива там и след 3 часа се връща,защото няма какво да правят и учителите с него!Тези уроци не се отразяват никъде/с едно дете?Confused/Струва ми се нередно спрямо детето-то е като наказано,точно така го чувства.Всички знаят безсмислеността на това "учене",но ......За мен това е ненормално,затова търся документирано доказателство.Преди години си спомням,че имаше нещо ,свързано с това!Ако по-голямата част от учениците/както е в тоя случай/ празнуват ,то няма и учебен процес за останалите/ако са много малко/. Или нещо такова.......Никой ли няма да меф насочи накъде да ровя?Super Angry

25.11.2009 zdravkop

Profile

 Валерика, изобщо не ти завиждам! Цяло училище ислямисти- не знам как се справяш. Аз не бих издържал. Радостното е, че отстояваш християнството, защото си като островче в морето от ислймисти. Поздравления за теб и семейството ти! Дръж духа на православието жив!

25.11.2009 eltod

Profile

Класна съм на клас, в който има мюсюлмани. Досега винаги за тези празници е пристигала заповед от МОН за освобождаването на учениците по този повод и не се е налагало родителите им да подават молба. За сега заповедта все още я няма, а и мен ме питат.

Иначе по отношение на молбата за освобождаване на децата от училище, не разбирам защо трябва да посочите Байряма като причина? Просто запишете, че искате да ги освободите по  семейни причини.