За камерите в класните стаи

Публикувана на: 22.09.2009, от r.slavova
Кoментари:9

 Здравейте колеги, интересуваме дали камерите които бяха поставени в класните стаи за матурите, ще бъдат премахнати или ще ни наблюдават през цялата учебна година? На нас ни бяха казали, че ще ги поставят в коридорите но това все още не се е случило. Дали ще работим при условия като в къщата на "Биг брадър" ? И вие удобрявате ли това?

Коментари 9

11.10.2009 ema58

Profile

user: mimi57

    Напълно подкрепям г-н Божинов.Какъв е проблемът, че има камера в стаята? Припомнете си случаите на безсилието на учителите по време на час. Аз мисля, че учител, който си върши работата както трябва,няма за какво да се притеснява. Пък може с това видеонаблюдение да се промени и отношението на обществото към учителити и училището като институция?!  

На мен също камерите не ми пречат. Нито пък на учениците. Всяко чудо за три дни. Имала пари държавата, похарчила ги. Единственият възможен резултат ще е за отделни учители, ако дисциплината в часа не е добра, някой спи, някой се разхожда и т.н. Ще понапише някои обяснения за пред ръководството и това е. Никакви общества или родители не се интересуват или пък вълнуват от това.

10.10.2009 mimi57

Profile

    Напълно подкрепям г-н Божинов.Какъв е проблемът, че има камера в стаята? Припомнете си случаите на безсилието на учителите по време на час. Аз мисля, че учител, който си върши работата както трябва,няма за какво да се притеснява. Пък може с това видеонаблюдение да се промени и отношението на обществото към учителити и училището като институция?!  

10.10.2009 pc_sistemi

Profile

 Дай да пуснем камерите да излъчват онлайн в интерен случващоото се в класната стая .  Ще бъде забавно риалити шоу.

10.10.2009 kr_bozhinov

Profile

На мен не ми пречи камерата :)

Дори преди 2 години бях направил мониторинг с обикновенна веб камера :)

камерите служат като превенция; като регистриращо устройство :)

Класните стаи са обществено място

Разрешение не се търси :0

Трябва само да има указателна табела, че стаята е под видеонаблюдение

Такива ми ти работи.

По-добре помислете още един път в какво състояние е българското училище и образование....

Ако си направите труда да помислите и достигнете до съответните ПРАВИЛНИ изводи сигурен съм, че ще одобрите много по-радикални мерки

Системата преди да бъде уравновесена до едно приемливо ниво...ще се лута и ние с нея... но дано да е за добро

Искам да има камери

Искам учениците, родителите, учителите да са спокойни и да дават и получават най-доброто

Лек познавателен ден и за вас

10.10.2009 vedar

Profile
Камери на ДЗИ – ДА. Камери в коридорите – ДА. Камери в класните стаи – НЕ !!! Камери на ДЗИ – ДА. Контролът чрез камери по време на провеждане на ДЗИ е необходим, защото те са едно от средствата, чрез които държавата си гарантира, че индивидуалните качества, които са отразени в отговорите на зрелостниците съответстват на реално овладените знания, умения и компетенции. Камерите не позволяват на квесторите да помагат на учениците, а учениците не могат да представят чуждите отговори за свои /чрез преписване/. ДЗИ не са елемент от учебновъзпитателната дейността на училището, а дейност на държавата за проверка на готовността на младия човек да придобие /или не/ права и възможности за определена жизнена реализация в бъдеще. Общественият интерес не позволява на държавата да допуска измама относно реалното измерение на качествата на младия човек, защото ще се наруши принципът на справедливост и равнопоставеност. Камерите са един от механизмите, които обективно предотвратяват волната или неволната измама, а изкушението да бъде измамена държавата е присъщо на всички общества, защото държавата е отчужденото битие на волята на хората. Камери в коридорите – ДА. Взаимодействието на учениците в периодите преди/след учебни часове и в междучасията е друго социално битие, различно от това в часовете. Съществува възможност, твърде често ставаща действителност, при която ученикът да не намери вярната мяра на нормалното и не-нормалното, на общоприетата норма и субективното желание за изява, правилното поведение и импулсивната емоционална реакция, да пренебрегне нормата за психическа и физическа неприкосновеност на другия ученик и да стигне до психическо и/или физическо насилие. Общуването в коридора с другите е личен избор и не е под прякото наблюдение на учителя. Дежурният учител не е в състояние да констатира всеки поведенчески акт на всеки ученик. Налице е и субективизъм в тълкуването на една или друга изява, както от страна на ученика така и от страна на дежурния учител. Без наличието на камери е трудно установяването на фактическата истинност. Камерата не притежава субективност. Затова тя е най-добрият помощник на дежурния учител за установяване на виновно поведение. Мотивацията на принуденото поведение: ученикът познава общоприетата норма и измеренията на нейното нарушение, има представа за неприятните изживявания след установяване на виновно поведение за неизпълнение на тази норма - знае, че в коридора има камера, която записва и това го принуждава да търси идентичност на общоприетата норма и личното си поведение Камери в класните стаи – НЕ !!! Камерата фиксира факти. Главният тълкувател на тези факти е директорът. Иерархизираната зависимост в училище поставя учениците и учителите в пряка зависимост от неговото духовно богатство. Гносеологическите, аксиологическите, нравствените, естетическите, дидактическите, педагогическите и психологическите особености в схващанията на директора стават императивна норма за поведението на социални субекти в специфичната сфера на духовното взаимодействие между учителя и ученика. В по-голяма част от учебните предмети той не би могъл да бъде специалист, за да е критерий за спецификата на преподавателската работа. Камерите в учебния час са много повече от административен контрол. Те стават възпитатели на социални имитатори. Имитацията на поведение на учителите и учениците спрямо критериите на директора унищожава изконните за българското образование изисквания за индивидуален подход и творчество в работата на учителя, унищожава магията на непринуденото, свободно общуване в класната стая. Камерите в класните стаи в периода на учебни часове поставят /в определени случаи/ директора в ролята на нещо повече от бог. Дори и бог е дал правото на човека да бъде сам себе си, да съгрешава, да му се прощава и да се поправя, а някои директори са пропуснали да овладеят тази мъдрост. Камерите в учебните стаи са подходящи за тоталитарното общество, но то пропусна тази възможност /може би по технически причини/. Реминисценциите в мисленето от „татово” време са твърде активни в главите на някои директори, а може би и на някои началници от МОМН. Ако българското образование има за цел да създава фалшиви, а не живи, свободни и духовно богати хора трябва да въведе камерите навсякъде и по всяко време в училището, за да няма грешно поведение.

07.10.2009 pc_sistemi

Profile

 Нали се сещате, че като махнете интернет кабела вече МОН няма да ви вижда. А DVD рекордера ще се гледа само локално който иска.

07.10.2009 soft

Profile

Колеги ще ви цитирам член от конституцията:

Чл. 32.

(2) Никой не може да бъде следен, фотографиран, филмиран, записван или подлаган на други подобни действия без негово знание или въпреки неговото изрично несъгласие освен в предвидените от закона случаи.

 

23.09.2009 Dany-Go

Profile

Най-вероятно щеше да нарушава, ако не се знаеше за тях. А така има информирано мълчаливо съгласие. Би трябвало да се предоставят декларации, че всики са уведомени и не са против.

22.09.2009 blondito8

Profile

 абе Биг брадър започна, това не нарушава ли човешките ни права?