БОГОСЛОВИЕ - основно липсващо звено в българското образование и причина за проблемите с децата

Публикувана на: 29.11.2008, от lidencetoyo
Кoментари:166

 Има ли интелигентен мотив да не се преподава Словото Божие на нашите деца като това е първото стъпало към духовния живот на всеки човек?
Както се грижим за облеклото на децата си не трябва ли да се погрижим още по-добре да облечем душите им с основите на доброто за да ги възпитаме в кротост, честност и всеотдайност?
Българинът е православен християнин, но ако не от дома и училищния праг къде другаде би разбрал същността на тази вяра?
Това че ни управляват невежи политици не е аргумент да оставим децата си без науката за Доброто .
Виновни ли са децата ни, че са такива щом ние ги лишаваме от най-голямата благодат?
И как приемат този факт преподавателите в нашата страна, какво ли би станало, ако сплотено призоват да бъде въведен този така важен учебен предмет за съзряването и оцеляването на морала и духовния свят на децата ни, нима това няма да бъде и в тяхна полза?

Днес ние лекуваме следствието, а не причината децата ни да са без ценностна система и духовни устои, без душевен мир и благодат.

Да сме УЧИТЕЛИ какъвто е бил за нас най-светият и който ни е учил да вършим добро за ближните си, да бъдем миролюбиви и да учим най-близките, които стоят до него - нашите деца.

Л. Д.

 

Коментари 166

03.04.2012 B Petkow

Profile

Ако ще се въвежда изучаването на богословие или религиозна култура в училище, бих искал учителите да бъдат квалифицирани, със завършено висше образование, педагогическа правоспособност, богословска компетентност и почтени и културни хора. В противен случай вместо да се изпишат вежди, ще се извадят очи.

11.12.2008 Eli_83

Profile

user: radivdani

user: ivo_isa

Повече няма да ви досаждам.
 

   И аз се махам...

  Аз също се махам!

11.12.2008 radivdani

Profile

user: ivo_isa

Повече няма да ви досаждам.
 

   И аз се махам...

11.12.2008 Eli_83

Profile

user: lidencetoyo

ТОВА УЧИТЕЛСКИ ФОРУМ ЛИ Е ИЛИ СТАИЧКА ЗА ЧАТ???

Hmm

No

           Учителски форум е, но друго нещо ми стана интересно....Smile  А форумите не са ли вид чат? Просто с господина излезе, че сме почти съграждани, а много вероятно дори и познати, освен това майка също е начална, какво лошо има да му го напиша? Е, светът е малък..понякога...освен това в този град е преминало детството ми.., вчера освен това имаше годишнина от освобождаването на Плевен!

  Все пак се извинявам!

10.12.2008 lidencetoyo

Profile

ВЯРВАщИ И АТЕИСТИ, НО ВСИчКИ СМЕ БЪЛГАРИ - ПРАВОСЛАВНИ ХРИСТИЯНИ, А ДЕЦАТА НИ Е ДОБРЕ ДА ЗНАЯТ КАКВО ЗНАчИ ТОВА ВСЪщНОСТ. КОЙТО Е УчИЛ ИСТОРИЯ ЗНАЕ КАКВО Е ЗНАчЕНИЕТО НА ПРАВОСЛАВИЕТО ЗА  БЪЛГАРИНА.

ДЛЪЖНИ СМЕ щОМ СМЕ УчИТЕЛИ ДА БЪДЕМ ЕДИННИ В ИЗБОРА - ДА ОБРАЗОВАМЕ ЛИ ДЕЦАТА СИ ИЛИ НЕ...?

И АКО "НЕ" - ЗАщО?

ДРУГОТО Е БЕЗОТГОВОРНО НОСЕНЕ ПО ТЕчЕНИЕТО.

ЛИДИЯ

 

user: zdravkop

 Лидия ,колегите, които пишем тук, се делим на две: вярващи и атеисти. Не трябва да се сърдиш на атеистите, защото за да са те такива, е виновна комунистическата власт в България след 1944 година, която с огън, кръв и желязо изгони хората от храма. Властващата близо половин век диващина, придружена с войнстващ атеизъм, ще дава своите отровни плодове още много години. Аз също съм възпитаван в атеизъм и си спомням много добре как се подигравахме с братовчед ми на баба ни, Бог да я прости, за това, че се кръстеше, че си палеше кандилцето, че постеше и още и още. Дано да ми е простила, защото никак не ми дава мира това, което правих като дете. Но въпреки че никой в семейството ми не смееше да говори за Бог, аз сам достигнах до простата истина, че народ без вяра в Нашия учител, е народ в безпътица. Нито една от бившите комунистически държави не е в нашето положение- дори и Русия! Там хората тачат и уважават религията си, изучават я, строят храмове, а не се питат какво ще кажат безродниците от Хелзинския комитет. Не чакат никой да им позволи да въведат вероучение, да позволят на децата да се докоснат до християнските традиции и добродетели. Така че, Лидия, трудно ще е да убедиш атеистите и някои глобалисти, че нещото, което ни прави силен и достоен народ, е вярата. Виж, джамии да строим и да даваме по цял ден по всички медии за мюсюлманските празници- първи сме в това отношение.


10.12.2008 ivo_isa

Profile

Търкулило се гърненце, намерило си калпаче Smile

Оставям ви да споделяте. Повече няма да ви досаждам. Smile

user: lidencetoyo

Напълно сте прав господине. Имате абсолютно основание да се гордеете с образованието си като богослов. За разлика от нас, в цивилизованите западни държави Теологията е една от  най-авторитетните висши школи и това е добре да го знаят даже атеистите.

В нашата родина обаче, постсоциализма е залостил вратата към духовния живот на българина и вниманието му се отклонява с жизненоважни фактори като мизерията на едни и охолството на други, както и противопоставянето им. Така народът жми сигурно, докато децта ни започват да си докарват допълнителни доходи чрез криминални деяния за да "купонясват" - защото какво друго им остава, на това сме ги научили...

Ако обаче българската общественост, а най-вече преподавателските среди, издигнат глас за това да се запознаят подрастващите с Божието Слово, тогава, мисля нещата ще започнат да се променят в положителна степен и за децата ни и за нас самите. От нас зависи какъв е животът ни и ако знаем какви са правата ни и ги отстояваме правилно, бихме могли да се погрижим за бъдещето, което създаваме чрез децата си.

Лидия

 

user: zdravkop

 БЪЛГАРСКА ПРАВОСЛАВНА ЦЪРКВА

     ВРАЧАНСКА ЕПАРХИЯ

АРХИЕРЕЙСКО НАМЕСТНИЧЕСТВО

           ГР. ПЛЕВЕН

 

         УДОСТОВЕРЕНИЕ

Архиерейското наместничество гр. Плевен дава настоящето Удостоверение на Здравко Пенев, ЕГН....................., л.п. ....................... в уверение на това, че е посещавал едномесечен курс за подготовка на преподаватели по вероучение.

 

гр. Плевен                                                                                                       Врачански митрополит: (Мисля, че беше Калиник)

12.07.1992г.                                                                                                    Арх. наместник: ..................................

                                                                                                                      Директор Неделно училище: ...........................

 

Това е едно от нещата, с които се гордея. Тогава, в зората на демокрацията, аз и моите приятели бяхме убедени, че ще се въведе вероучение от правителството на СДС. За съжаление това не стана. Ако тогава Ф. Димитров имаше поне малко смелост и се беше отърсил от агентурното си минало, сега нямаше да водим безсмислени спорове с комунисти- атеисти.

 

 

10.12.2008 lidencetoyo

Profile

ТОВА УЧИТЕЛСКИ ФОРУМ ЛИ Е ИЛИ СТАИЧКА ЗА ЧАТ???

Hmm

No

 

 

user: Eli_83

  Ха.ха..знаеш ли съм кръстена в Плевен, само че 93-та година, май! И съм учила в училище Й.Йовков, когато баба ме гледаше, когато бях малка!

  Сега с теб да не излезем само някакви роднини..:), майка е плевенчанка:)

  Но е малко по-голяма от теб, ти си все още малък, само на 44!:)))

  Невероятен град, много ми харесва и винаги изпитвам насталгия по Плевен! Аз когато съм в Плевен знаеш ли в коя нет зала ходя? Има една по улицата зад МВР-то, където върви тролея и слизаш по едни стълбички под земята, но не ходи там, не съм доволна от комповете им, а и мишките са на твърде къси кабели, а аз като съм левичарка не мога да ги местя!Sad А те май откриха и Сити център, там до гарата? Поздрави на Плевен!!!Smile

 

10.12.2008 lidencetoyo

Profile

Напълно сте прав господине. Имате абсолютно основание да се гордеете с образованието си като богослов. За разлика от нас, в цивилизованите западни държави Теологията е една от  най-авторитетните висши школи и това е добре да го знаят даже атеистите.

В нашата родина обаче, постсоциализма е залостил вратата към духовния живот на българина и вниманието му се отклонява с жизненоважни фактори като мизерията на едни и охолството на други, както и противопоставянето им. Така народът жми сигурно, докато децта ни започват да си докарват допълнителни доходи чрез криминални деяния за да "купонясват" - защото какво друго им остава, на това сме ги научили...

Ако обаче българската общественост, а най-вече преподавателските среди, издигнат глас за това да се запознаят подрастващите с Божието Слово, тогава, мисля нещата ще започнат да се променят в положителна степен и за децата ни и за нас самите. От нас зависи какъв е животът ни и ако знаем какви са правата ни и ги отстояваме правилно, бихме могли да се погрижим за бъдещето, което създаваме чрез децата си.

Лидия

 

user: zdravkop

 БЪЛГАРСКА ПРАВОСЛАВНА ЦЪРКВА

     ВРАЧАНСКА ЕПАРХИЯ

АРХИЕРЕЙСКО НАМЕСТНИЧЕСТВО

           ГР. ПЛЕВЕН

 

         УДОСТОВЕРЕНИЕ

Архиерейското наместничество гр. Плевен дава настоящето Удостоверение на Здравко Пенев, ЕГН....................., л.п. ....................... в уверение на това, че е посещавал едномесечен курс за подготовка на преподаватели по вероучение.

 

гр. Плевен                                                                                                       Врачански митрополит: (Мисля, че беше Калиник)

12.07.1992г.                                                                                                    Арх. наместник: ..................................

                                                                                                                      Директор Неделно училище: ...........................

 

Това е едно от нещата, с които се гордея. Тогава, в зората на демокрацията, аз и моите приятели бяхме убедени, че ще се въведе вероучение от правителството на СДС. За съжаление това не стана. Ако тогава Ф. Димитров имаше поне малко смелост и се беше отърсил от агентурното си минало, сега нямаше да водим безсмислени спорове с комунисти- атеисти.

 

 

10.12.2008 Eli_83

Profile

  Ха.ха..знаеш ли съм кръстена в Плевен, само че 93-та година, май! И съм учила в училище Й.Йовков, когато баба ме гледаше, когато бях малка!

  Сега с теб да не излезем само някакви роднини..:), майка е плевенчанка:)

  Но е малко по-голяма от теб, ти си все още малък, само на 44!:)))

  Невероятен град, много ми харесва и винаги изпитвам насталгия по Плевен! Аз когато съм в Плевен знаеш ли в коя нет зала ходя? Има една по улицата зад МВР-то, където върви тролея и слизаш по едни стълбички под земята, но не ходи там, не съм доволна от комповете им, а и мишките са на твърде къси кабели, а аз като съм левичарка не мога да ги местя!Sad А те май откриха и Сити център, там до гарата? Поздрави на Плевен!!!Smile

10.12.2008 zdravkop

Profile

 БЪЛГАРСКА ПРАВОСЛАВНА ЦЪРКВА

     ВРАЧАНСКА ЕПАРХИЯ

АРХИЕРЕЙСКО НАМЕСТНИЧЕСТВО

           ГР. ПЛЕВЕН

 

         УДОСТОВЕРЕНИЕ

Архиерейското наместничество гр. Плевен дава настоящето Удостоверение на Здравко Пенев, ЕГН....................., л.п. ....................... в уверение на това, че е посещавал едномесечен курс за подготовка на преподаватели по вероучение.

 

гр. Плевен                                                                                                       Врачански митрополит: (Мисля, че беше Калиник)

12.07.1992г.                                                                                                    Арх. наместник: ..................................

                                                                                                                      Директор Неделно училище: ...........................

 

Това е едно от нещата, с които се гордея. Тогава, в зората на демокрацията, аз и моите приятели бяхме убедени, че ще се въведе вероучение от правителството на СДС. За съжаление това не стана. Ако тогава Ф. Димитров имаше поне малко смелост и се беше отърсил от агентурното си минало, сега нямаше да водим безсмислени спорове с комунисти- атеисти.