132 години от смъртта на Христо Ботев

Публикувана на: 02.06.2008, от Eli_83
Кoментари:13

  Поклон пред светлата памет на Христо Ботев!Wilted FlowerWilted FlowerWilted Flower

     

     Тоз, който падне                                                         

      в бой за свобода,

      той не умира.   

                 Хр. Ботев

    Поклон прад паметта на загиналите четници в името на България!Wilted FlowerWilted FlowerWilted Flower

                                 

     
 

  

          

Коментари 13

03.06.2008 anilenas

Profile

   Тази година в похода до Околчица са участвали 1500 души от цялата страна, както и студенти и ученици от Словакия и Полша. За първи път походниците са били съпровождани и от конен отряд.

                                                  Тук!

                                     Винаги!!!

03.06.2008 anilenas

Profile

     http://www.vbox7.com/play:f58daf9a

     За Ботев и загиналите за българската свобода!

                                                        С преклонение!

02.06.2008 Eli_83

Profile

 Благодаря за изображенията, Wespe! Ботев и Левски са като някакъв блян за мен, нещо като несподелена любов...те вечно ще живеят в сърцата ни! Колко много ни липсват сега! 

02.06.2008 Wespe

Profile

 Дълбок поклон пред светлата им памет!

  http://www.vbox7.com/play:5b5f1372

02.06.2008 iv_2007

Profile

По повод подвига на Ботевата чета искам да ВИ поздравя с химна на България "разказан" и с видео. За да намеря някой клип аз използвам например сайта http://www.youtube.com/

Това е препратка към химна, която след като открих, копирах от адресната лента и след това с Ctrl+V или Paste я вмъкнах тук: http://www.youtube.com/watch?v=n7QwMkE-sws&feature=related

 

02.06.2008 anna pashova

Profile

Ани, научи ме как да си кача и аз такова подскачащо сладурче и от къде?Не  зная и как си пускате един на друг клипчета и песнички за поздрави? Искам и аз да мога да ви поздравявам.

02.06.2008 karabakalova

Profile

ПОКЛОН

ПРЕД ЧИСТОТАТА НА ПОМИСЛИТЕ,

ПРЕД СИЛАТА НА ИДЕИТЕ,

ПРЕД БОРБЕНИЯ ДУХ И НЕПРИМИРИМОСТ,

ПРЕД СВЕТЛАТА ПАМЕТ

НА ПОЕТА И РЕВОЛЮЦИОНЕРА

ХРИСТО БОТЕВ!

ПОКЛОН!

 

02.06.2008 toniiv

Profile

ИВАН РУДНИКОВ
ОКОЛЧИЦА


Когато сутрин пръсне се мъглата,
криле разперил
с гордост на сокол,
сияе кръст един над планината
с чело, обвито цяло в ореол.
Пред него хребетите
на колене
снишават се, мълчат в поклон край нас.
Заслушан, чуваш как гората стене
и как те буди Ботевия глас.
Широко
над планинската верига
с легендите безспир кръстосва той,
и словото му в буря се надига,
и канари се сриват с гръм и вой.
А пещерните дупки
като рани
чернеят върху стария Балкан
и в орди облаците насъбрани
размахват ятаган след ятаган
Но чуката остава непревзета,
че Ботев смелите на бой зове,
изправил ръст сред храбреци-момчета,
и гледа той
от свойте върхове.

Дълбок поклон!

02.06.2008 geomar

Profile

„Българийо, за тебе те умряха.
Една бе ти достойна зарад тях…”

Прекланям се пред подвига и мъжеството, пред саможертвата на всички, които с кръвта си написаха историята на България!

02.06.2008 anilenas

Profile

   "АЗ ЩЕ НАПРАВЯ РЪЦЕТЕ СИ НА ЧУКОВЕ, КОЖАТА СИ НА ТЪПАН И ГЛАВАТА СИ НА БОМБА, ПЪК ЩЕ ИЗЛЯЗА НА БОРБА СЪС СТИХИИТЕ..." /из писмо на Т.Пеев/

  

    Ботев покорява сърцата на българите със своята пламенна и неподправена искреност. Обичта към него е свързана с доверие, защото с живота и делото си той е ярък пример за достойнство – при него няма разминаване между думи и дела /не толкова често срещаща се хармония/.

“Подкрепи и мен ръката,

та кога въстане робът,

в редовете на борбата

   да си найда и аз гробът!”

   На 17 май 1876 година авторът на тези страстни стихове написва и своето прощално писмо от парахода ” Радецки”: “Аз съм весел и радостта ми няма граници, като си наумя, че “Моята молитва” се сбъдва.

   Първата стъпка от героичния път на четата – завладяването на “Радецки” и успешното слизане на родния бряг, бързо става известна в Европа и прави силно впечатление. Почти цялата европейска преса отбелязва събитието. Там, на близкото до брега възвишение, откъдето се вижда Дунав и цялата околност, Ботев поздравява четниците с пламенно слово: “Всички коленичихме, целунахме земята, знамето и кръста, направен от кръстосани саби.” /Н.Обретенов/ Поп Сава произнася клетвата, повтаряна от момчетата, която завършва с думите: “Кълна се, че ще умра за отечеството си България!”

   Участвала съм с ученици и колеги в десетдневния национален и международен поход “По стъпките на Ботевата чета” от Козлодуй до Околчица. Едно изключително емоционално преживяване. Вечерите край огъня с песни и поезия са живи в паметта ми. Всяко нещо, което ни е развълнувало, оставя дълбока духовна следа в нас.

   Всеки път на 2 юни, когато в 12 часа засвирят сирените, се сещам за преживяното по време на тези  изпълнени с много възторг дни, направили ме истински съпричастна към събитията.

 

ПОКЛОН ПРЕД ЗАГИНАЛИТЕ ЗА СВОБОДАТА НА БЪЛГАРИЯ!

 

Да ги почетем с цвете на този ден!