Самостоятелна форма на обучение за ученици

Публикувана на: 28.04.2008, от didiste
Кoментари:11

Забелязах че има тема за самостоятелната форма на обучение за учениците - искам да конкретизирам - за учениците които им се налага да преминат на такъв вид форма. При какви условия дадения ученик може да премине на такава форма, какви изпити е нужно да държи, и всичко коеот се изисква от него? А нужно ли е съглсието на родител при условие че дадения ученик има 18?

И друг въпрос малко по встрани от темата - при какви условия може ученик да се премести от едно учлище в друго (в друг град) - не говорим за наказание а по негово желение? и ако има 18 години нужно ли са присъствието подписите или каквото и да е от някой от родителите му? Надявам се да ми съдействате за да ми помогнее с намирането на нужната ми информация :) - мерси много

Коментари 11

02.02.2014 Silvia_Lishkovska

Profile

Здравейте!Искам да попитам има ли вариант 3а взимане на две учебни години за една и акo има какви са условията?

03.12.2013 Валентин

Profile

Здравейте! Искам да попитам относно испити за 8 клас Сфо. 

Въпросът ми е  Така Повечето месеци От Годината прекарвам В друга Държава Дали може  да се явя На дати за испити Предварително посочени от Мен?

08.10.2009 vedar

Profile
Възможно ли е да се осъществява самостоятелна форма на обучение по един предмет? Самостоятелна форма на обучение по един предмет от учебния план /спортна подготовка/. Обучението по един предмет в самостоятелна форма не противоречи на нормативната база на българското образование. Понятието “форма на обучение” по своето съдържание е съвкупност от характеристики на начина на обучение по учебен предмет, а обемът му включва учебните предмети, при които обучението има тези характеристики. В обема на това понятие не се включва класът и степента на образование, защото завършването на клас и степен на образование не е зависимо от формата на обучение, съгласно чл. 87 /ППЗНП/, където е записано “Завършването на клас и степен на образование ... в различните форми на обучение ... се удостоверяват с едни и същи по вид документи”. Завършването на клас не е обвързано с формата на обучение по предметите, предвидени по учебен план за този клас, както и с условието ”обучението по всички предмети от този клас да бъде с една и съща форма”. За завършването на клас е важно успешното обучение по предмета, т.е. оценката по предмет да е различна от Слаб /2, а не начинът /формата/ на това обучение. Случаи от практиката Самостоятелна форма на обучение по един предмет от учебния план се практикува в българското образование във всеки случай, когато броят на обучаваните по даден предмет ученици е недостатъчен за формиране на група – най-често по чужди езици, която обикновено не се нарича самостоятелна форма на обучение. Не е случаен следният факт: ученик, преминал от дневна в самостоятелна форма на обучение след първия срок и има оценка по предмет, който се изучава само първия срок същата оценка може да се оформи като годишна и не е необходимо да се явява на изпит по същия предмет в самостоятелна форма. Нормативната база Определението за дневна форма на обучение е дадено в ППЗНП чл. 80: “Дневната форма е присъствена форма, която се провежда между 7 и 19 часа в учебните дни”. Определението за самостоятелна форма на обучение е дадено в ППЗНП чл. 84 ал.1: “Самостоятелната форма на обучение е неприсъствена форма, при която учениците се подготвят самостоятелно и се явяват на ИЗПИТИ по ПРЕДМЕТИ съгласно училищният учебен план”. Съществените характеристики, съставящи съдържанието на термина “форма на обучение” са: начин на взаимодействие на ученика с учебния материал и учителя, времето на това взаимодействие и начинът на оценяване на резултата от това взаимодействие. 1. При дневната форма взаимодействието на ученика с учителя е задължително, ежеседмично, съобразно учебния план и седмичното разписание на часовете, взаимодействието на ученика с учебния материал се осъществява в училището, при съдействието на учител, по време на всеки учебен час през срока и годината, а оценяването на резултата от това взаимодействие е многократно, чрез текущи срочни и годишни оценки. 2. При самостоятелната форма взаимодействието на ученика с учителя е в периода на сесии и то само на консултации, а взаимодействието на ученика с учебния материал се осъществява извън училището, самостоятелно /без задължително съдействие на учител/, а оценяването на резултата от това взаимодействие е еднократно, чрез изпити в сесии. Всяка форма на обучение, която съдържа характеристиките от т.1 е дневна, а всяка форма на обучение, която съдържа характеристиките от т.2 е самостоятелна, независимо дали е наречена така или не е. От цитираният чл.84 ал.1 НЕ СЛЕДВА, че самостоятелна е само тази форма на обучение при която ученикът задължително се явява на изпити ПО ВСИЧКИ ПРЕДМЕТИ, определени в училищния учебен план. Не следва също така, че ученикът НЕ МОЖЕ да се обучава в самостоятелна форма само по един предмет. Не съществува специален текст, който да забранява самостоятелната форма на обучение по един предмет. Не съществува и текст, който имплицитно да съдържа тази забрана. Това не е случайно, защото обучението и оценяването на учениците по общообразователен предмет, за който не е сформирана група /традиционно по чужд език/ би станало незаконно, а то е типична самостоятелна форма на обучение по един предмет. Не е важно какво е искал да определи законодателят, а е важно какво е определил и как се вписва това определение в цялата нормативна база, свързана с него, от което следва, че не е важно какво желаят изпълнителите на правилата, а как могат нещата да битуват според правилата. РАЙЧО РАДЕВ ДИРЕКТОР НА СПОРТНО УЧИЛИЩЕ “ОЛИМПИЕЦ” ПЕРНИК

17.02.2009 radivdani

Profile

 Обърни се към твоите преподаватели в училище. Те ще ти бъдат най-полезни.

05.02.2009 margomalinova

Profile

user: lng

Здравейте!
Може ли, ако уча във държавен ВУЗ, да бъда самостоятелна форма 13-ти клас в държавно училище?
(сега ще съм първи семестър студент, но искам да си взема 3тата квалификационна степен - мога ли да я взема само стоятелно?)

 

На този и другите поставени въпроси, отговорът  е ДА!

Просто, идете до училищата си и разговаряйте с директора .

 

04.02.2009 snejanka 2004

Profile

Понеже живея вече  в София,а учех в Пловдив,но  прекъснах в началото на 11 клас и се прехвърлих в самостоятелна форма на убочение, бих искала да знам колко изпита мога да взема.Мога ли 2  учебни години за 1.Кога се провеждат изпитите.Интересува ме всичко свързано с изпитите ,т.е. по колко,кога къде в какъв срок....

30.09.2008 stilajen

Profile

Мога ли да взема една учебна година за две.

22.09.2008 lng

Profile

Здравейте!
Може ли, ако уча във държавен ВУЗ, да бъда самостоятелна форма 13-ти клас в държавно училище?
(сега ще съм първи семестър студент, но искам да си взема 3тата квалификационна степен - мога ли да я взема само стоятелно?)

08.05.2008 margomalinova

Profile

user: didiste

 може да бъде включен в училище с същия тип паралелка без изпити като 27-ми? Вярно ли е това? И как става самото преместване?

 

Да , може! Вземете си отпусно от училището в което учите в момента и идете на новото место! 

04.05.2008 didiste

Profile

а можете ли да ми кажете нещо за преместването на даден ученик от едно училище в друго? училищата са в разли1ни градове а ученикът има навършени 18 години? Доколкото знам при сменяне жителствотот на ученик той може да бъде включен в училище с същия тип паралелка без изпити като 27-ми? Вярно ли е това? И как става самото преместване?