Как се пише дон Кихот?

Публикувана на: 15.03.2008, от valerika
Кoментари:11

Привет!Моля да ме осветлитеEmbarrassedСрамувам се да питам за това,но споря с колеги-българици!Аз лично смятам,че след като не се използва като заглавие или в началото на изречение би трябвало "дон " да се изписва с малка буква.Това е обръщение подобно на българсото "господин".Ако се изпише с главна буква сепревръща в име.Съгласни ли сте,колеги?Или аз наистина не зная български език?Възможно ли е правилата да са се променили,а аз дори да не съм забелязала?Впрочем същияпроблем е при бай Ганю!С малка или главна буква трябва да се изписва думата "бай"?Има ли значение това,че се е превърнало в нарицателно/както при дон Кихот?/Ако изпишем с главна буква "дон" ,то автоматично се превръща в собствено име.Но дон кихот не се е казвал Дон, а Алонсо!SurpriseАко при бай Ганю нещата са ясни от само себе си,то при дон Кихот...............................................Пишете на адрес:valerika@abv.bg=благодаря!

Коментари 11

10.12.2008 anna pashova

Profile

БЛАГОДАРЯ ВИ, но приемате много лично това, което съм написала. Не съм имала за цел да Ви обидя. Според мен  темата трябва да бъде затворена.

09.12.2008 Eli_83

Profile

  Hi, folks!Smile

  Нямам много време, но само ще вметна, че прекалено се набляга на поста на Марти, така го популяризирате /дано да съм го написала вярно:)/ само! Ако се обръща толкова внимание на всеки "добронамерен" потребител, това би могло да превърне форума в място за забавления на определени типажи!:)) Забравете го и продължете напред по темата:)

  Тук всеки има правото да пита каквото не му е ясно, не се раздават награди за "умност" и не е препоръчително да се квалифицират потребители какъв тип неграмотност имат! Това е широко понятие...за химика ще си неграмотен в случай, че не знаеш за хидролиза на соли, получени от слаба киселина и силна основа:), за историка ако не знаеш кога е убит Стамболов, за литератора-ако сгрешиш някоя думичка, зда биолога-ако не знаеш законите на Мендел.....и т.н.

  А за физика...ооо....ето ви една занимавка от учебника за осми клас! /който не се справи е показател за "тип неграмотност"  :)))))

  Оловен куршум, летящ със скорост V1=420 метра в секунда , се удря в стоманена пластина със скорост V2=300 метра в секунда, каква част от куршума ще се разтопи, ако температурата му в момента на удара е 108 градуса и за загряването на куршума е извършена работа n=0,8 от цялата работа извършена при удара? Специфичният топлинен капацитет,специфичната топлина на топене и температурата на топене на "У"ловото са: 130 J , 2,2 . 10  на степен четвърта J/kg и tk= 328 градуса!

   :)      

  Всеки има право да ПИТА!!!!    Затова се е хирачт толкова много пари за поддръжката насайта, за да се обменят знания, а не да се държим надменно!                       

09.12.2008 valerika

Profile

 

Госпожо Пашова,/дано правилно разчитам ника Ви/беше зададен просто един въпрос!Не е редно да се дават оценки ,особено обидни на участващите във форума.Нима очаквахте изобщо да не се реагира на"Много си тъпа,ма.....и т.н."Да не говорим за идиотското обяснение......Нали все пак форумът би трябвало да помага...............................Дали съм тъпа или не.............не е Марти човекът ,който ще определя/още повече ,че езиковата му култура показва по-скоро той какъв е/.......................И....да,учениците имат нужда от любов,знания и т.н......................Не Ви ли се струва/според използвания език/,че Марти е ученик?Аз наистина съм християнка,но нещо вярването,че ако ти ударят едната буза,трябва да подложиш и другата.....не ми се нрави.А в случая коментарът на Марти го приемам точно за шамар по бузата.........Любовта и уважението също трябва да бъдат заслужени.....и сэс сигурност на това е дете са били дадени и любов,и уважение ,и знания...Сама прочетохте резултата!Ick!

09.12.2008 anna pashova

Profile

Според мен, администраторът трябва да изтрие предходните постове. Много хора, които се занимават с образование са недобронамерени, а някои и необрязовани. Учениците имат нужда от любов, знания, умения и компетенции. Всеки може да сгреши, но....

08.12.2008 valerika

Profile

 

Зная,че "дон" е приложение и като неотменна част от името попада под правилото за главна буква/впрочем пише го във вс. правописни речници,в началото-раздел"Писане с главни букви"VМежду другото нека деца,особено без първите седем години....да си пишат по детските форуми.И без това е ясно ,че не умеят за разговарят./да не говорим за идиотското обяснение/говоря за обяснението на Марти/.Иво,спорът не е защото не знаем правилото ,а точно заради товаBig Smile

Всъщност целия спор тръгна от това,че на доста места го срещаме и в двата варианта и явно се възприема като правилно.Ако не ми вярвате ,прочетете публикациите на проф.Иван Радев от ВТУ"Св.св.Кирил и Методи"/Марти,това той сам си го е избрал-да пише с каквито си иска букви,нали и той не от твоята категория........на умнитеCryingА относно българиците.............................е,разговорната реч рано или късно се налага..........Big Smile

08.12.2008 ivo

Profile

user: marty_pcd

мн си тъпа Дон Кихот се пише с главна буква защото така е избрал да му е името

 

Уаууу - един възпитан питомец във форума?Така ли общувате със съученици и учители в училището Ви?

Смея да се усъмня;-)

Всъщност, мога ли да попитам - по какъв начин Дон Кихот е "избрал" името си?

Wink

08.12.2008 ivo

Profile

user: valerika

Срамувам се да питам за това,но споря с колеги-българици

 

 

Колега, според действащото книжовно правило, един ограничен кръг от имена на исторически личности и литературни герои, имащи т.н. "предпоставени приложения" пренасят правилото за главната буква и върху приложенията, въпреки че в обичайната употреба въпросните приложения / "дон". "бай", "баба", "дядо" и пр./ се пишат с малка буква.

Става дума за имена от типа на Дон Кихот, Дон Жуан, Баба Тонка, Баба Меца, Баба Яга, Дякон Левски, Патриарх Евтимий, Хаджи Димитър, Дякон Левски, Братя Миладинови, Дева Мария, Кума Лиса и пр.

Правилото е категорично и неспазването му е белег за определен тип неграмотност. За Ваше успокоение ще кажа, че уважаемият колега Н.Георгиев пише Дон Кихот  като "дон Кихот".Въпреки че отлично познава правилото;-)

Освен това - никога не се опитвайте да спорите с "българици".

Такива просто няма в природата. За компенсация има българистиWink

08.12.2008 zdravkop

Profile

user: marty_pcd

мн си тъпа Дон Кихот се пише с главна буква защото така е избрал да му е името нищо че значи господин... например Анджелина Джоли е първото име на актрисата нищо че значи Красив Ангел...

Неуважаеми потребителю, намирате се в учителски форум! Подобно отношение и невежество е недопустимо!

П.С. Уважаеми модератори, вземете отношение към тази безпардонност и неграмотност.

08.12.2008 marty_pcd

Profile

мн си тъпа Дон Кихот се пише с главна буква защото така е избрал да му е името нищо че значи господин... например Анджелина Джоли е първото име на актрисата нищо че значи Красив Ангел...

24.03.2008 iv_2007

Profile

Благодаря за това напомняне за "по случай".

Все по-често ми прави впечатление, че се образува множествено число на думи завършващи на "я" по начина: функция - функций; операция - операций. Тази грешка е толкова масова, че започвам да се съмнявам дали до осми клас това се упражнява.