Българските обичаи и традиции

Публикувана на: 27.02.2008, от iv_2007
Кoментари:80

След Атанасовден народът казва, че зимата свършва. Март месец е времето, когато земята се събужда за нов живот. Това дава сили на всичко живо. Децата с нетърпение очакват Баба Марта, за да им завърже мартенички. Ето текста на едно от стихотворенията по този чудесен повод, взето от:

http://sladkodumche.hit.bg/

Баба Марта бързала, мартеници вързала:
морави,
зелени бели и червени.

Първом на гората - да листят листата.
И да дойдат всичките: щъркелите,
птичките,
първият певец, Косер хубавец.

После на градините - да цъфтят гиргините
и латинки алени, и божури шарени.
Ябълки да зреят, круши да жълтеят.

А пък на дечицата върза на ръчицата
мартеници чудни със ресни червени,
да са ранобудни, да растат засмени. Embarrassed

Коментари 80

28.03.2010 iv_2007

Profile

      

            Цветница е! Честит имен ден!

 

27.03.2010 iv_2007

Profile

 

    Честит имен ден на всички с името Лазар!

Ето как се е празнувал този празник:

"В някои райони на страната изпълняваните ритуални лазарски игри се наричат буенек. За разлика от лазаруването буенека се изпълнява по време на Великденските пости. Това означава, че не се извършват само на Лазаровден. Участничките, както в останалите краища на България, така и в Източна България са млади моми. Те избират една между тях за водач - буенец. Тя събира групата. Под нейно ръководство се разучават новите песни и се припомнят старите. Тя е облечена с празнична носия, но понякога тази девойка облича и невестенската премяна на скоро омъжила се млада жена. За разлика от другите момичета водачката облича не женска, а мъжка риза. Върху разпилените си коси носи калпак. Пак водачката води групата из селото. С буенеца върви и булка. Обикновено за булка се избира момиче, чиято възраст е не по-малка от 8-10 години. То задължително трябва да е от семейство, в което и двамата родители са живи. Това дете е облечено в булченска премяна и е забулено с невестенско було. "

02.03.2010 iv_2007

Profile

 

              "3-ти март - Ден на добър спомен, ден на преклонение! Ден, в който трябва да се помолим за всички, дали живота си за вярата и освобождението на Отечеството. Ден, в който да си припомним, че изпепелената от петвековни пожарища българска земя е поселена от народ, който през всички столетия на това жестоко робство е запазил непокварено свеж, изумително млад и активен своя народностен характер, своята православна вяра, своя борчески съзидателен дух.

Трети март е Ден на свободата, възвестил през 1878 г. Освобождението на България от турско робство. Основателно е обявен за национален празник на всички българи."

                      Горо зелена

20.12.2009 iv_2007

Profile

Игнажден - един от празниците, с които се отбелязва началото на новата година. От деня на зимното слънцестоене - 22.12. се счита, че започва новата година в природата. Ето каква е българската традиция за този празник:

"Най-характерен за празника е обичаят "полазване". От това кой ще влезе пръв в къщата на Игнажден се гадае каква ще бъде и следващата година. Ако "сполезът" е добър, то и в къщата през цялата година ще има благоденствие и успех във всичко.

Когато сполазникът влезе в двора, той поздравява с новата година и преди да влезе в къщата взима от дръвника някоя пръчка. С нея разбърква огнището и пожелава: "Колко искрици, токова яренца (агънца, теленца , кончета …)". В много села сполазникът най-напред сяда върху донесените от него пръчки или слама и поседява така известно време. Това се прави, за да мътят квачките през годината и да дойдат по-скоро годежници, т.е момци за момите.

След това на сполазникът дават сито с пшеница и с него той поръсва из къщата, като благославя: "Да се роди дето рало ходи; дето ходи и не ходи!".

За благословията си полезникът е обсипван с пшеница и сушени плодове — за плодородие. Може да го даряват още и с риза, кърпа, чорапи или кадена вълна.

Много пъти къщата се спохожда от някои домашни животни. Народът посреща такива сполазници с радост и благодарност. На животното се дава хляб за подарък и неговият полез се смята за добър знак.

На този ден, който от стопаните излезе пръв от къщата, обезателно когато се върне трябва да внесе пръчки, които слага зад вратата. След това стопаните замесват тесто за колаци. От замесеното тесто откъсват малко и на някоя греда правят от него кръст — да бяга всяко зло. Правят толкова колаци, колкото са членовете на семейството.

В Ловешко мома, която иска да разбере за кой момък ще се омъжи отива на дръвника, сяда на него и се посипва с ечемик като нарича: "Който ми е на късмет да дойде нощес да се женим заедно!". После става и взема в едната си ръка трески, а в другата ечемик и влиза в къщата. Треските оставя край огнището, а ечемика поставя под възглавницата си. Който сънува през нощта, за него ще се омъжи. Жени, които не са родили, на този ден спазват забраната да не работят, за да е по-леко раждането им. Преди изгрев жените измитат комините и изхвърлят саждите заедно с метлата, посипват от каденото жито и пепел около къщата. Това правят за предпазване от магьосници, които обират чуждото благополучие. За лек и магия се извършва обичаят Вардене (пазене) на квас."

06.12.2009 iv_2007

Profile

Никулден е!

"Според народохристиянския мит за подялбата на света, на свети Никола се паднали моретата, реките, езерата. Той е господар на целия подводен свят - рибите и водните демони, както и на морските ветрове. Според митовете, свети Никола разлюлява и спира морските ветрове, ходи по моретата, и ако има някакъв кораб в беда, го спасява.

Светецът е покровител на моряците и рибарите. Празникът Никулден е в чест на морската стихия, на моретата, реките и езерата. В жертва се принася риба, най-често шаран, който се смята за слуга на светеца. На този празник се канят роднини, кумове и съседи, и се освещава голяма трапеза, която завършва с песни и веселба. Както костите на гергьовското агне, така и костите на никулденския шаран не се изхвърлят, а се изгарят, закопават в земята или се пускат в реката - вярва се, че така ще се опази и умножи плодородието и семейното благополучие."

Честит имен ден на всички празнуващи днес!

23.11.2009 iv_2007

Profile

 

Ето какво открих в гугъл (google.bg) za 25.11. - денят на Климент Охридски:

"

Ден на св. Климент Охридски На този ден Българската православна църква отдава почит на Свети Климент, архиепископ Охридски, първоучител на българския народ. Денят е и патронен празник на Софийския университет.

Климент Охридски е един от най-значимите автори на старобългарски език, той пише жития, похвални слова, църковни химни, превежда църковни текстове. В науката се посочват от 15 до 50 негови съчинения. Но най-голямата му заслуга на български средновековен учен е в съставянето на "кирилицата", именно затова и първият съвременен университет в България носи неговото име "Свети Климент Охридски".

Свети Климент Охридски е първият епископ, проповядвал на български език. Предполага се, че е роден в Югозападна България. Данните за живота му преди срещата му с българския княз Борис I са оскъдни. Историците считат, че Климент е участвал на млади години още в хазарската мисия на Кирил и Методий през 859-861 г., затова и по-късно го срещаме във Великоморавия като техен ученик."

 

22.11.2009 daskal77

Profile

 Колеги на 26.11 ще празнуваме Курбан Байрам. Казвам ще празнуваме, защото работим, учим и се забавлаваме заедно. Ще ми се да поднеса информация за този празник на учениците си, но да не е нещо суховато като лекция. Ако някой може да помогне с идеи, ще съм много благодарна.

21.11.2009 anilenas

Profile

   21 НОЕМВРИ - ДЕН НА ХРИСТИЯНСКОТО СЕМЕЙСТВО!

   Денят, който Църквата празнува като въведение Богородично е обявен и за ден на християнското семейство. В този ден малката Мария била заведена в църква, за да служи, още както било обещано преди да се роди.

   Препоръчва се вярващите да се изповядат предния ден.
   В този ден цялото семейство се събира. Приготвят се много лакомства за децата.

 

   Значението на това посвещение е да се изтъкне какво е и какво трябва да бъде християнското семейство и кои са предпоставките и условията за едно здраво семейство, за един истински християнски семеен живот. Християнското семейство е Ноев ковчег в потопа на живота. То е школа за здрави семейни добродетели – на чиста любов, съпружеска вярност, мир, трудолюбие, целомъдрие и прочее. То е домашна църква

08.11.2009 iv_2007

Profile

 

Честит имен ден на всички с името Ангел, Ангелина, Мила, Михаил, Михаела, Райчо, Райна,Рафаил, Рая, Радмила и Рангел! Носете със здраве името си и светлина на тези, които ви обичат!

21.02.2009 iv_2007

Profile

 На днешния ден е родена Мила Георгиева - млада българска цигуларка. Започва да свири на цигулка на 4 години, а на 9 вече прави дуети с Минчо Минчев. Честит рожден ден!

 

Тук можете да слушате класическа музика:.

 http://www.classicfmsofia.com/online.php