Мнения

Синдикатите с резерви към ОПНОИР

Синдикатите са притеснени за съдбата на оперативната програма „Наука и образование за интелигентен растеж“ (НОИР). Те разчитат на служебния екип на МОН да овладее положението, за да не загубим пари. Това стана ясно на първото за мандата на служебния кабинет заседание на Отрасловия съвет за тристранно сътрудничество в областта на средното образование.

„Нашите партньори в Брюксел ни уведомиха още през ноември миналата година, че при ОП НОИР има проблеми. Боя се, че работещите по вече стартирали проекти може да не си получат парите“, заяви Янка Такева – председател на Съюза на българските учители към КНСБ. Освен това според нея има дискриминация при заплащането на младите учители, които работят по проекта „Твоят час“. Те получават едва половината от лекторското възнаграждение за специалисти със стаж до три години в системата.

Социалните партньори настояха за промени в държавни образователни стандарти и наредби, както и за усъвършенстване на механизмите за формиране на делегираните бюджети. Като спешни проблеми те посочиха още ранното отпадане от училище, квалификацията на учителите, предстоящото пенсиониране на голяма група учители и липсата на млади педагози.

Партньорите изявиха готовност да се включат в комисиите за атестиране на педагогическите специалисти, както и в тази за определяне на иновативните училища.

Българската асоциация на частните училища (БАЧУ) поиска нейни представители да участват в комисията за пререгистриране на тези учебни заведения. „Частните училища обучават повече от 10 хил. деца. Ето защо е редно да бъдат включени в обхвата на ОП НОИР“, отбеляза Мария Каменова, председател на БАЧУ.

Съпредседателят на Сдружението на директорите в средното образование в Република България  Асен Александров обърна внимание на подготовката за матурите. Според него сериозните мерки за сигурност не са достатъчни. Необходимо е също изпитните въпроси да се формулират по начин, който ще обезсмисли преписването.

Сектор „Средно образование“ е най-мащабният, най-тежкият, най-чувствителният, посочи министър Николай Денков и увери, че екипът му ще положи усилия, за да осигури нормален учебен процес и спокойно провеждане на националното външно оценяване и държавните зрелостни изпити. За целта той разчита и на съдействието на социалните партньори.

Министър Денков представи пред Отрасловия съвет своите заместници – Мария Гайдарова, проф. Иван Димов и Ваня Стойнева.

Източник: МОН