Ученици

Не пращаш детето на училище – наказателна отговорност

Глоби и спиране на социални помощи заплашват семейства, които не пращат децата си на училище. Държавата обаче предвижда да стигне и по-далеч, за да бъде всяко дете част от образователната система, като в Наказателния кодекс запише наказания за родители, които умишлено спират този процес. „Където проблемът е свързан с битова невъзможност, липса на облекло, чанта или друга нужда, ще бъде помагано“, увери вицепремиерът Томислав Дончев при представяне на мерки за обхващане и приобщаване на децата и учениците.

Законови промени, които ще бъдат публикувани скоро за обществено обсъждане, ще обвържат в по-голяма степен отпускането на социални помощи и посещението в училище. Учителите пък вече ще могат да препоръчват за какво да се харчат парите, включително помощите да се отпускат в натура – учебници, дрехи, такси за детска градина и др.

Просветното министерство изчисли – 206 378 деца между 5-18 години са отпаднали от образователната система или никога не са били част от нея. Броят им е установен след сравнение на данни от ГРАО на родените между 1997 и 2012 г. и информационната система на МОН за учащите. За да се реализира обявената от премиера Бойко Борисов преди време „магистрала на знанието“, от днес 1103 екипа ще работят с децата в риск. В тях са включени над 11 хил. души – учители, директори, социални работници, полицаи, медиатори и др., които обаче няма да получават допълнително пари за това.

Министърът на образованието Красимир Вълчев посочи, че процентът на преждевременно отпадналите от училище е около 14. Все пак точно колко деца не са обхванати от образователната система ще стане ясно при работата на екипите, защото част от тях например са в чужбина.

Данните за учениците в риск ще се събират в информационната система „Посещаемо и безопасно училище“. След посещение на адрес например всеки екип ще може веднага да отрази резултата, а всички данни, които се въвеждат, са достъпни в реално време за институциите – кмет, областен управител, директор и т.н.

Вицепремиерът Томислав Дончев заяви, че държавата трябва да влезе с всичките си сили и ресурси в образованието. Според него е било грешка, че в годините назад приобщаването към образование е било оставено само на учителите и директорите. Дончев каза още, че е необходима пълна подкрепа от общностите и обществото, които включват дори това да се подаде сигнал, ако на улицата има дете, което видимо не посещава училище.

За сигнали е разкрит национален телефон 0800 10 112, има и електронна поща obhvat@mon.bg. Сигналът ще бъде поет от съответния екип на място, до установяване на постоянното местоживеене на детето.

Дончев каза, че в средата на октомври ще се знае има ли резултат от първата крачка – мерките за приобщаване, но работата съвсем не спира до тук, защото освен да бъдат вкарани в клас, децата трябва да бъдат задържани там. „Инструкцията е да се работи на най-ниско ниво – клас, родители, учители“, посочи вицепремиерът, който не скри, че може да се очаква и реакция на родители срещу „новите“ ученици. Той коментира и друг нерядък казус – дете да се води само по документи, че присъства в клас, като заяви, че това е стопанско престъпление, защото източва държавния бюджет и в този случай трябва да се намеси Икономическа полиция.

Просветният министър Красимир Вълчев акцентира на това, че децата на семейства с нисък социален статус не са обхванати от системата на предучилищното образование, която е ключова за изграждането на социална, езикова, емоционална компетентност. По думите му, ако се получи наплив към конкретна детска градина или училище, просветното министерство е готово да осигури транспорт до следващото най-близко.

Според Вълчев в тази връзка трябва да се мисли за изграждане на нова образователна инфраструктура. „Има квартали в София, в които няма училище“, даде пример той.

От началото на учебната година МВР ще разпространи информационни брошури в повече от 2400 училища, свързани с безопасния интернет, опасните игри, безопасността на движението по пътищата и др.

Източник: dnes.bg