Типова длъжностна характеристика на РКК

Публикувана на: 13.11.2007, от kr_bozhinov
Кoментари:7

 

ТИПОВА ДЛЪЖНОСТНА ХАРАКТЕРИСТИКА

за длъжността „РЪКОВОДИТЕЛ НА КОМПЮТЪРЕН КАБИНЕТ"

в системата на народната просвета

Длъжността се разкрива при наличие на компютърен кабинет с минимален брой 5 компютри и наличие на локална мрежа и връзка с интернет.

I. ИЗИСКВАНИЯ ЗА ЗАЕМАНЕ НА ДЛЪЖНОСТТА

Завършено образование: Общите и специфични изисквания за заемане на длъжността "РКК" формулирани в действащия в момента на назначаване нормативен акт на Министерството на образованието и науката.

II. ОСНОВНИ ТРУДОВИ ФУНКЦИИ И ЗАДЪЛЖЕНИЯ

  • 1. Следи за работоспособността на компютрите и компютърната мрежа, както и на инсталирания лицензиран или свободно-разпространяван софтуер;
  • 2. Провежда и подпомага обучението по информатика и информационни технологии в съответствие с изискванията на нормативната уредба, регламентираща обучението по тези предмети;
  • 3. Инструктира учениците и учителите за техниката на безопасност при работа с компютърна техника;
  • 4. Диагностицира и предприема действия за отстраняване на възникнали техническите проблеми с компютрите, комуникационните устройства, както и за инсталиране и обновяване на програмното осигуряване;
  • 5. Планира доставянето на консумативни материали и електронни носители на информация;
  • 6. Изготвя график за използването на компютърната зала за нуждите на обучението съгласувано с председателите на методическите обединения по всички учебни предмети;
  • 7. Изготвя годишен план за осъвременяване на техническото и програмното осигуряване.

III. ОСНОВНИ НОРМАТИВНИ АКТОВЕ И ДРУГИ ДОКУМЕНТИ, С КОИТО ЗАЕМАЩИЯ ДЛЪЖНОСТТА ТРЯБВА ДА Е ЗАПОЗНАТ

  • Ø Закон за народната просвета (ЗНП);
  • Ø Правилник за прилагане на ЗНП;
  • Ø Закон за закрила на детето;
  • Ø Кодекс на труда в частта му, регламентиращи неговите права и задължения като страна по трудовото правоотношение;
  • Ø Нормативни актове и документи и учебна документация, свързани с организацията и съдържанието на учебно-възпитателния процес;
  • Ø Правила за безопасна работа на учениците в училищната компютърна мрежа и в интернет;
  • Ø Всички нормативни актове, регламентиращи безопасните и здравословни условия на обучение в компютърните кабинети.

IV. ОРГАНИЗАЦИОННИ ВРЪЗКИ И ВЗАИМООТНОШЕНИЯ

  • 1. Заемащият длъжността е пряко подчинен на директора на учебното заведение.
  • 2. При изпълнението на своите трудови функции и задължения осъществява връзки и взаимоотношения с:
  • Ø педагогическия състав на учебното заведение;
  • Ø членове на училищното настоятелство;
  • Ø учениците;
  • Ø експертите от МОН, РИО и други обслужващи звена на МОН;
  • Ø представители на браншови организации в областта на информационните и комуникационните технологии;
  • Ø представители на обществени и неправителствени организации, работещи в областта на образованието;

V. ДОПЪЛНИТЕЛНИ ФУНКЦИИ И ИЗИСКВАНИЯ ЗА ДЛЪЖНОСТТА

  • 1. Отговаря за съхранението и наличността на оборудването в компютърната зала при възлагане от директора на училището.

 

 

Лек, доходен и на вас ден

 

 

П.С. Повече информация ще намерите тук

Коментари 7

01.05.2012 emil123

Profile

Здравейте, искам да попитам за РКК задължително ли е да имам професионална квалификационна степен - Учител по информатика и ИТ или не? Аз съм компютърен инженер по професия, но ми казаха, че не мога да кандидатствам за мястото, защото нямам педагогическа правоспособност.

04.05.2011 veny_I

Profile

Ke i

user: veny_I

Бих искала да Ви попитам следноо - Магистър съм по Български езк и литератра.През 2005 гдина изкарах едногодишна професонална квалификация към технически университет - София и придобих за нова професионална степен - Учител по информатика,специалност - информатика и ИТ . Имам ли право да преподаам на пълен норматив Информационни технологии?!Или трябва да преподавам по БЕЛ, а да допълвам часовете с информатика и ИТ?!назначенас ъм от директора от 2006 година кто учител по ИТ , имам пет ПКС като учител по ИТ, в момента запивам и Четвърто, но от Инспектора-Бургас твърдят, че нямам специалност математика и информатика?!

Не се поясних правилно - признават ми това, че съм учител по ИТ, но само за да допълвам норматив.51 % трябва да имам норматив по предмата, по който имаа магистратура- български език и литература.Поне така твърдят от Инспекторат-Бургас. Пет години предавам на пълен норматив, а сега изведнъж ми съобщиха това.Ще се радвам ако някой успеи да ми поясни този казус.Гледах в Наредба № 2 относно заемане длъжнстта учител и там (Чл.3, т.(3)) пише, че Длъжността "учител" по учебен предмет от общообразователната подготовка се заема от лица, които са придобили висше образование по обр-квалификационна степен "магистър, "бакалавър... или специалист от друг професионално направление и допълнителна професионална квалификация "учител" по учебен предмет.

По тази логика - аз съм специалист от друго професионално направление (филология), но имам допълнителна квалификация "учител по ИТ". Та на въпроса  трябва ли а допълвам само часове или мога да имам пълен норматив като преподаател по ИТ?

04.05.2011 veny_I

Profile

Бих искал да Ви попитамследноо - Магитър съм по Български езк и литератра.През 2005 гдина изкарах едногодишна професонална квалификация към технически университет - София и придобих за нова професионална степен - Учител по информатика,специалност - информатика и ИТ . Имам ли прао да преподаам на пълен норматив Информационни технологии?!Или трябва да преподавам по БЕЛ, а да допълвам часовете с информатика и ИТ?!назначенас ъм от директора от 2006 година кто учител по ИТ , имам пет ПКС като учител по ИТ, в момента запивам и Четвърто, но от Инспектора-Бургас твърдят, че нямам специалност математика и информатика?!

23.05.2008 kali_portokali

Profile

Ще се радвам , ако се организира курс за РКК, по-рано имам завършен такъв, но сега вече имам поглед върху това, което е необходимо да знаеш. Може би и малко по сървър 2003, който действа сега в кабинета. В по-старите кабинети PC нямат СД и инсталации се правят с подвижно, въобще не е нормално за времето, в което живеем.

14.11.2007 kr_bozhinov

Profile
На колегите изпратили ми е-мейл с въпроса „Какво е работното време на РКК ?” отговарям тук(задръсти ми се пощата L) така J:На основание  член 8 от Наредба  №7 от 15.08 2005г.(ДВ бр.70 от 26.08.2005г.) за минимални изисквания за осигуряване на здравословни и безопасни условия за труд при работа с видеодисплеи и регламентираните почивки, техният брой, продължителност и ред на ползване определени в сътветствие с   Наредба №15 от 1999 г. (ДВ, бр.54 от 1999 г.). за условията, реда и изискванията за разработване и въвеждане на физиологични режими на труд и почивка по време на работа, трябва да бъде актуализирано времето, определено за почивка на РКК, а именно на всеки час-15 минути, включващи се в общото  работнно време (без обедната почивка).Това се отнася и за непедагогическия персонал работещ с компютри J.(Попитайте Директора  за плана по ЗБУТ)За съжаление не открих изискванията за електромагнитно облъчване, така че колеги РКК не прекарвайте много време в сървърното помещение J.Лек, доходен и на вас ден  П.С. Повече информация ще намерите тук

 

14.11.2007 kr_bozhinov

Profile

user: crocsi

Е, много  навреме ! Вчера и аз щях да я сложа във форума след кото прочетох форума ,в който се твърди , че са се научили достатъчно в момента докоснали се до нета! Човек би си помислил ,че ръководил на компютърен кабинет може да е и осмокласник :)Devil

Представете си училища с по три иповече кабинети, в които има поне по 13 компютъра ?  Не се учудвам ,че местата в училищатат осават празни!Lightning

Ще се радвам да обсъдим по дадените точки задълженията  на РКК :)

Освен това трябва да се направи разлика между:

  1. Завеждащ комп. кабинет
  2. Системен администратор.
  3. Администратор по данните.

Доста често нещата се объркват и се вменяват дейности по "задължение" на РКК :(

По важното е коментара по истинските негови задължения т.е дали днес в училището са осигурени тези възможности като се мине през инфраструктура(хардуер), софтуер и се стигне до подходящата квалификация за изпълнение на тази длъжност :)

Лек, доходен и на вас ден

 

 

П.С. Повече информация ще намерите тук

 

 

13.11.2007 crocsi

Profile

YesЕ, много  навреме ! Вчера и аз щях да я сложа във форума след кото прочетох форума ,в който се твърди , че са се научили достатъчно в момента докоснали се до нета! Човек би си помислил ,че ръководил на компютърен кабинет може да е и осмокласник :)Devil

Представете си училища с по три иповече кабинети, в които има поне по 13 компютъра ?  Не се учудвам ,че местата в училищатат осават празни!Lightning