Teacher.bg - само за учители ли?

Публикувана на: 24.10.2007, от desikk
Кoментари:17
Това е нещото, което прочетох, когато за първи път попаднах тук: “Целта на Мрежата на учителите-новатори е да предостави на българските учители и всички, ангажирани в системата на народната просвета интерактивна платформа за онлайн комуникация, представяне и споделяне на добри практики, интегриране на новите информационни и комуникационни технологии в класните стаи”.  Мислех си, че това ще е място само за учители, където всеки ще ме разбере с малко думи (не мисля, че другите хора разбират защо на 15 септември учителите се чувстват по-празнично отколкото на Нова година или как може да се вълнува учител, когато чуе за успехите на бивш свой ученик и т.н.). Явно не съм разбрала. Освен учител тук мога да срещна и ученик; родител – силно възмутен от учителите; младеж, чийто родители са учители; баба, чието внуче е бъдещ учител; мъж, чийто съседи са учители; жена, чието бивше гадже е учител; а някои дори се определят като “деца и техните родители”.Confused

И какво се оказва? Вместо “да информираме за добри практики, реализирани в учебния процес”, ние се защитаваме, обясняваме (за кой ли път), поучаваме... Вярно стачкуваме, но сме били Учители преди стачката, ще останем такива и след нея.

Аз няма да отговоря на нито едно мнение на изброените вече лица, но мислите ли, че изобщо тук им е мястото? Да, всеки има право на мнение, но в нета има стотици “говорилни”. Нека да не превръщаме това хубаво място в едно от тях...

 

Коментари 17

18.01.2008 Anikolova

Profile

user: Pro_Technology

Дали пък вие по-висше стоящите(дето сме ви баш в ръчичките) не грешите като ни слагате по-ниско?

Какво значи по-ниско? Просто има йерархия в този свят, мило дете. Над нас са директорите, над тях- инспекторатите, над тях-МОН и т.н. Всеки носи отговорност пред някого е му е "в ръчичките". По принцип колкото по-високо в йерархията си, толкова по-голяма би трябвало да е отговорността ти, а това не е лесно. Най-лесно можеш да разбереш дали си безразличен на някого и че не го е грижа за теб, ако те оставя да правиш всичко, което ти хрумне. Точно както майката не би гледала безгрижно как детето и върви към пропастта, само за да покаже колко е "добричка". Хубаво е да разберете това.

user: Pro_Technology

Явно няма кой да погледне от тази страна на нещата а може би,защото малко от вас са се вслушвали и в мнението на тези които обучават.
Всички вече сме били от тази страна, за която говориш. От сегашната страна нещата изглеждат малко по-различно, точно защото вече не мислим само за себе си. Жалко е, че ти се струва така. Има такива учители, но може би не всичко е толкова ужасно чернобяло, както ти се струва сега.

user: Pro_Technology

Всеки може да научи нещо ново независимо от от статута си в обществото,както и е длъжен да зачита мнението на другите.
Абсолютно си прав. Запомни тази мисъл и си я припомни следващия път, когато някой се опита да те разкритикува.

18.01.2008 Pro_Technology

Profile

Има ли значение?Дали пък вие по-висше стоящите(дето сме ви баш в ръчичките) не грешите като ни слагате по-ниско?Явно няма кой да погледне от тази страна на нещата а може би,защото малко от вас са се вслушвали и в мнението на тези които обучават.Всеки може да научи нещо ново независимо от от статута си в обществото,както и е длъжен да зачита мнението на другите.
Сайта е бавен!

10.12.2007 anilenas

Profile

В никакъв случай само за учетели. Получава се затворен кръг и откъсване от реалностите в обществото. Дори, когато мненията са негативни/това е много полезно за развиващия процес/ или прекалено крайни, непрофесионални, очевидно субективни и още много други, трябва да ги има. Трябва да знаем за тях. Нали искаме да се отличаваме от депутати и управление с това, че сме не само близо, но и вътре в действителността.

25.10.2007 crocsi

Profile

"Вижте какво, това че съм ученик не значи, че съм някакава утрепка, която има в активния си речник по-малко от 250 думи. Ако това Ви е мнението за учениците, не знам що за учител сте Вие и какво са ползвали като база за клонинг.  какво общо има клонирането със темата..."uchenik написа

SleepПрипомням, че това е повода за недоволството на ученика и за моят отговор. Аз просото реших да   излезнем с чест от положението.Неприятно ми е да се чувства някой по такъв начин! Форума има правила  за общуване.

"Учителят трябва да бъде търпелив като вол, добър като агне и телесно здрав като битолски просяк" - Хр. Ботев.

"Задачата на учителя е да отваря вратите, а не да пробутва през тях учениците" - А. Шнабел.

 

25.10.2007 kr_bozhinov

Profile

user: ilarionov

 Обратната връзка е винагиполезна за управлението на процеса,

в т.ч. и при образователни или възпитателни процеси.

 

Без обратна връзка процесите стават неуправляеми.

но ако колегите предпочитат да контактуват като в учителска стая,

нормално е да има и виртуална учителска стая.

 

Поздрави

 

Кирил Иларионов

 

Виртуална да

Но не имагинерна

:)

Т.е всеки да знае какво прави.

И да внимава какво прави

Образованието не е сфера в която да се управлява като в икономиката.

Надявам се обаче тези които се опитват да ни "поучават" как да работим "По-икономически" да си идат

Или по-добре да дойдат при нас :)))

Ние знаем какво да им кажем:

 

25.10.2007 ilarionov

Profile

 Обратната връзка е винагиполезна за управлението на процеса,

в т.ч. и при образователни или възпитателни процеси.

 

Без обратна връзка процесите стават неуправляеми.

но ако колегите предпочитат да контактуват като в учителска стая,

нормално е да има и виртуална учителска стая.

 

Поздрави

 

Кирил Иларионов

 

25.10.2007 kr_bozhinov

Profile

Анонимността т.е дискретността при обявяване на източника на информация е полезна за всеки контролиращ орган :)

В образованието май най-полезна ще се окаже положителната обратна връзка.....

Многото обаче информация може да доведе да бюрокрация(затруднение за обработка на постъпващата информация)

Тук действа и теорията на хаоса.

т.е на микрониво нещата се оказват строго детерминирани....

така че във всяко мнение може да се открие някакъв рационализъм(идея)

дори и беседването с "недорасли" ученици.... :)

Да си припомним Сократ и неговите кръгове на знанието....

В даден момент всички ние сме ученици и би трябвало да се вглеждаме и в най-малките детайли.....

Обаче призовавам ви колеги не бъдете дребнави.... :))

 

Лек, доходен и на вас ден

 

 

П.С. Повече информация ще намерите тук

 

25.10.2007 ilarionov

Profile

user: kr_bozhinov

Винаги е полезно да се знае и другата гледна точка.

Тъй като за сега не се филтрират неучителите :)(а и невярвам това да стане) всеки може да изрази своето менние по поставените проблеми.

В отговор на това кой е ученик и учител бих споделил, че на всички в този живот ни се налага да сме ученици

Погледнах нешата от линковете г-н ученик.... Моето мнение е, че ако наистина вие сте автор то тук много хора могат да ви бъдат ученици :)

Колеги, призовавам ви да не гледате високомерно :).

Ние не сме свещенни крави нали :) :) :)

 ...

 

 Напълно съм съгласен с kr_bozhinov.

 

 Не вярвам някой учител да пожелае да стане крава

пък била тя и свещенна крава. 

 

Ако учителите гледат високмерно на учениците си,

трябва ли да се учудваме на отношението на

правителството към учителската стачка?

 

Просто трябва да се гледа истината в очите,

а не да зяпаме други части от тялото й.

 Не е толкова страшно.

Истината нито хапе нито е основание да се

приеме вот на недоверие или оставката

на хора които не си вършат работата, НЯМА ПРОБЛЕМ? 

  

А за това кой какъв е прави впечатление че

анонимността в Интернет се предпочита.

Защо ли мненията от форумите в повечето

случай са анонимки (анонимни сигнали)?

 

Може би анонимките са полезни,

тъй като като че ли част от държавната

администрация се занимава с проверка и на анонимки.

 

Поздрави

 

Кирил Иларионов

 

25.10.2007 kr_bozhinov

Profile

Винаги е полезно да се знае и другата гледна точка.

Тъй като за сега не се филтрират неучителите :)(а и невярвам това да стане) всеки може да изрази своето менние по поставените проблеми.

В отговор на това кой е ученик и учител бих споделил, че на всички в този живот ни се налага да сме ученици

Погледнах нешата от линковете г-н ученик.... Моето мнение е, че ако наистина вие сте автор то тук много хора могат да ви бъдат ученици :)

Колеги, призовавам ви да не гледате високомерно :).

Ние не сме свещенни крави нали :) :) :)

 

 

Лек, доходен и на вас ден

 

 

 

 

 

П.С. Повече информация ще намерите тук

25.10.2007 crocsi

Profile

Г-н uchenik  , в моето мнение имах впредвид разглеждането на специфични теми ,касаещи само преподаватели ( методика и методи на преподаване, иновеционни технологии и пр.е) и специалисти от пофесионални направления ( новости в предметите ).За всички други  лично аз с интерес чета и приемам информацията на всички във форума! Мисля ,че трябва този път  сте ме разбрали и да не останете разочарован.

Желая Ви лек ден !Music