Помощ за терминология

Публикувана на: 10.02.2011, от Itoinbg
Кoментари:0
Здравейте, Налага ми се да преведа от английски една статия относно проектно-базираното обучение. Тъй като този вид обучение не е много развит у нас или просто аз не съм достатъчно запознат, някои от определенията на български ми убягват. Става въпрос конкретно за Curriculum-Framing Questions (буквално въпросите които формират или рамкират учебния план или програма). С тези въпроси се дава старт на учебния проект, тоест, проекта се планира и изпълнява около тези въпроси. Те се подредени според текста в три йерархични нива - най отгоре е Esential Question, основния въпрос от отворен тип, който е общ и може да покрива много области от познанието, без да е обвързан с конкретна дисциплина. Той винаги е един за даден проект. Под него са така наречените Unit Questions - Unit e единица, дял, част, и т.н. Тези въпроси също са от отворен тип, но са по-фокусирани върху заданието на проекта. След тях са така наречените Content Questions (Content е съдържание). Те са специфични въпроси, изискващи точен отговор (от затворен тип). Последните въпроси са чисто фактологични. Проблема ми е, как да преведа названията на български, т.е. съществуват ли на български някакви общоприети аналози на Curriculum-Framing Questions (CFQ), Unit Questions и Content Questions. Благодаря предварително за помощта

Коментари 0