Бъдеще за образованието?!

Публикувана на: 31.03.2008, от trakAtrak
Кoментари:18

Здравейте! :)

 

Видях нещо интересно във в."Сега" (особено в първата му част) и ми се струва, че е добре да се коментира от хора, които ги е грижа за бъдещето на образованието у нас.

http://www.segabg.com/online/article.asp?issueid=2933&sectionid=28&id=0001301

Коментари 18

17.02.2009 mimi70

Profile

user: zdravkop

Клипчето наистина буди размисъл... Има над какво да се замисли човек. Браво на децата от това будно родопско село! Прекрасно е, че все още има кътчета на българщината в Родопите, където за съжаление безпросветността и средновековните порядки в някои малцинствени групи се ширят все повече.

Привет, Здравко!

От думите ти разбирам, че не си с актуална информация за този "забравен" край. Най-добре е преди да кажем нещо да сме убедени в това.

Разбира се, това е обяснимо, след като медиите се грижат за това, но моята препоръка е да вярваме на очите си.

Пожелавам ти все някога да си поправиш тази представа.

Сайта, който ви показах говори достатъчно ясно за "безпросветността" на хората живеещи в Родопите, и съм убедена, че не са единствените. Аз живея в този край и виждам съвсем различна картина от това, което казваш.

Както навсякъде и тук има хора всякакви, но да се прави обобщение - "безпросветността и средновековните порядки се ширят все повече" - не съм съгласна.

А клипчето е със замисъл да се използват информационните технологии в образованието, в частност мобилните телефони.

Аз много не съм съгласна с това за телефоните. Има достатъчно други компютърни системи, които са предостатъчни, стига да са ни подръка.

Освен това всеки предмет е различен и има различна потребност от информационни технологии.

При мен например вместо телефоните, идеално приложение би намерило една такава интерактивна дъска, с интернет връзка. Понякога се налага да търся данни на електронни елементи в справочници в интернет и за да ги покажа на учениците ги принтирам, защото компютърът ми е в хранилището. А като имам такава дъска, учениците ще виждат директно параметрите и всичко на дъската. Няма да се хабят и листове и време.

Но наистина приложението на информационните технологии, освен от материалното положение на училището, зависи и от личните качества и потребности на самия учител.

 

16.02.2009 dostoevski

Profile

                                     

                                                  Radivdani, това е тъжната истина.Напълно се солидаризирам с теб. Освен сензционни новини и псевдозагриженост друго не се случва.

16.02.2009 radivdani

Profile

   Защото на никой не му пука за образоваелната ни система. Тъжно , но и вярно...

16.02.2009 iv_2007

Profile

Красиво и тъжно Mimi, колко радост и енергия влагат всички участници, как се събужда живота в един забравен край, но ... задължително с участието по европейски проект. Защото държавата ни е "бедна" да "спонсорира" подобни инициативи.

16.02.2009 zdravkop

Profile

user: mimi70

Здравейте!

Попаднах на интересна и заинтригуваща презентация.

Ето ви тема за размисъл -

Информационна грамотност

Изготвена е в читалище "Бъдеще сега" в село Гудевица, намиращо се в Родопите. Будители има навсякъде.

http://www.gudevica.org/moodle/index.php

 

 

Клипчето наистина буди размисъл... Има над какво да се замисли човек. Браво на децата от това будно родопско село! Прекрасно е, че все още има кътчета на българщината в Родопите, където за съжаление безпросветността и средновековните порядки в някои малцинствени групи се ширят все повече.

16.02.2009 mimi70

Profile

Здравейте!

Попаднах на интересна и заинтригуваща презентация.

Ето ви тема за размисъл -

Информационна грамотност

Изготвена е в читалище "Бъдеще сега" в село Гудевица, намиращо се в Родопите. Будители има навсякъде.

http://www.gudevica.org/moodle/index.php

 

04.01.2009 mimi70

Profile

user: ivo

Ама аз си мисля, че цялата инициатива ще има за резултат именно "изяждането" на парите за тези така необходими разходи.....Преди да се решат именно тези възлови проблеми - прехласванията по технологическите мющерийки е чиста форма на сглупяване.

Предлагам да не го правимWink

За някаква инициатива за осъвременяване с технически средства като тези дъски за сега поне аз не съм чувала. Но мисля, че няма нищо лошо в това да сме поне с актуална информация за случващото се по света. Да знаем, че освен черни дъски има и други. В това няма нищо лошо. А може би някои не искат да знаят?!

За другото сте изцяло прав. Наличието на интераклтивна дъска с нищо не отменя необходимостта от мотивиран и компетентен учител. Това се отнася за всякъкви технически нововъведения в образователния процес. Но съгласете се, че този процес поне за някои дисциплини би бил по-обогатен и улеснен с тези технически средства.

Снабдяването на училищата с такива технически средства аз виждам единствено при защита на проект за необходимост от тях и единствено чрез проектри. Това не е невъзможно. Но след това стои въпросът доколко от колегите ни са готови да използват ефективно тези средства и имат ли изобщо желание. Това също не е невъзможно. Всички знаем как се мотивират хората, но за жалост донякъде пак опираме до заплащането на високо квалифицирания труд в нашата система.

04.01.2009 ivo

Profile

user: mimi70

Ето какво бъдеще ни чака колеги -

 Ново поколение учебна цифрова дъска

 

Колега Мими - не се връзвайте на финтифлюшки, моля ВиWink

Защото и баба знае, че един свестен даскал постига чудеса и с прост тебешир в ръка!

Докато немотивираният, недоучен, полубезмозъчен учител с каквато и дъска/техника/ да го обзаведеш - все тая........

На училището ни са нужни преди всичко свестни млади преподаватели, другото е подробност, която ще дойде с времето!

Нека не забравяме - чрез идеята за въвеждането на тези технически чудеса разни "добри" хорица се готвят да източат бюджетни средства в "правилната посока" - тази на собствените си джобове. Ако това не би станало за сметка на  парите за стимулиращи заплати и ефективно обучение - нищо лошо!

Ама аз си мисля, че цялата инициатива ще има за резултат именно "изяждането" на парите за тези така необходими разходи.....Преди да се решат именно тези възлови проблеми - прехласванията по технологическите мющерийки е чиста форма на сглупяване.

Предлагам да не го правимWink

 

04.01.2009 dostoevski

Profile

 

                                 Не знам дали това бъдеще за образованието е скоропостижимо,отчитайки отношението на висшестоящите органиConfused Изкушен съм да цитирам обаче откъс от статия на великия Христо Ботев,публикувана във в."Знаме" на 8.ХII.1874 г.

                                "...Както окото е потребно за светлината,ухото за звукът,а разумът за разбирането и на най-простата истина,така също науката,ОБРАЗОВАНИЕТО и развитието са потребни за който и да е народ,за да достигне до известа степен на своето благосъстояние..."

                                 Много ясничко го е казал човекът,колеги. Не ви ли се струва особено актуално за днешното безвремие,в което сме изпаднали.

03.01.2009 mimi70

Profile

Ето какво бъдеще ни чака колеги -

 Ново поколение учебна цифрова дъска, комбинация от електронни и софтуерни технологии. Заместител на традиционната черна дъска и тебешира, притежаваща много по-големи възможности, определяна като бъдещето на образованието.Тази технология позволява обучаваният да се концентрира изцяло върху учебния процес и лектора, а не върху преписването от дъската. Интерактивната бяла дъска е PC базирано устройство, което се свързва към проектор и компютър. На нея може да се пише, рисува, редактира, а също така от нея може директно да се принтира, запаметява и съхранява. Електронната писалка може изцяло да замести мишката и да контролира свързания към дъската компютър. С нея може да пишете, маркирате, рисувате, копирате, стартирате и съхранявате различни файлове. Екрана на дъската има резолюция от 4096 х 4096 и това я прави своебразен голям таблет. Богатият Софтуер на дъската притежава разнообразни функции и дава възможности за ъпгрейд.

http://www.probg.net/ru/dept_382.html

Мисля, че тези бели интерактивни дъски са с голямо и разнообразно приложение, но незнам кога и ние ще имаме възможност да работим с тях.

Ето обяснение за приложението на интерактивната дъска и мнението на някои колеги, на видео -

http://www.oupeltpromo.com/interactive/iwbs_what_is.php?video=1

Мисля, че и с езиковата бариера е ясна ползата.