Има ли и при вас "те такова животно"?

Публикувана на: 21.03.2008, от vessi
Кoментари:9

Колеги,вчера имахме съвещание на ПС и директорът ни информира,че тази година учебниците от 1-6 кл/може би и седми/ ще се закупуват от общината и по тази причина е взето решение всички ученици , във всички училища , да учат по едни и същи учебници,като ще бъдат избрани тази учебници,които в настоящият момент са най- много като бройка.Вие чули ли сте подобно нещо и във вашите общини?Къде отива свободата на избор,възможността за творчество,защо тогава се одобряват толкова много учебници?

 

Коментари 9

23.03.2008 Anikolova

Profile

pepinia е абсолютно права. Подобно решение е меко казано странно, а направо казано - незаконосъобразно. Подхвърлете това на представителя на онова издателство във вашата община, което би било най-ощетено от подобно решение на общината. От там нататък -само гледайте - те си знаят какво да правят! DevilВ случай, че не искате, да си създавате неприятности и да се заемате лично с въпроса, разбира се....

22.03.2008 vessi

Profile

Благодаря Ви за подкрепата .

22.03.2008 pepinia

Profile

user: vessi

Възмущава ме това,че не аз ще избирам по кой учебник да работя

Бих могла да се присъединя към Вашето възмущение, но това едва ли би помогнало...Все пак единственият начин да потърсим правата си е да изразим гласно недоволството си на точното място и пред точните хора, подплатено с единственото оръжие, с което разполагаме - нормативният документ. Знам, че не винаги и това помага /особено пред "интересните"хора/, но друго не мога да Ви предложа. Поне опитайте.Току виж - станало.Smile

22.03.2008 vessi

Profile

Нормативните документи съм прочела внимателно,проблемът е,че живея в "интересна" община, управлявана от "интересни" хора.

Хайде бори се срещу "мутри" с нормативни документи.

"Нищо не е такова,каквото изглежда."

22.03.2008 pepinia

Profile

http://www.minedu.government.bg/opencms/export/sites/mon/left_menu/documents/process/nrdb_5-03_ocenka_pomagala.pdf

Чл. 27. (Изм. - ДВ, бр. 46 от 2004 г.) (1) Изборът във всяко училище се извършваспоред приложимостта на проектите на учебник от учителите, които преподават учебнияпредмет за класовете от съответния етап на степента на образование, с изключение накомандированите и отсъстващите, поради ползване на законоустановен отпуск.(2) (Изм. - ДВ, бр. 49 от 2006 г.) От всички проекти на учебник всеки учител по ал. 1избира три.(3) (Изм. - ДВ, бр. 49 от 2006 г.) Резултатите от избора на учителите за всяко училищесе обобщават от директора, а резултатите от избора на всички училища от областта сеобобщават от съответния регионален инспекторат по образованието. 

  Разбрах правилно въпроса  Ви , но реших , че ще  намерите отговорите в нормативните документи. Решението за избора на учебници се взима на педагогически съвет.Никой няма нормативно основание да Ви отнема правото на  избор.Процедурата по договарянето /но без избора/ може да бъде извършена от общините или да се делегират права на директорите./при нас е така/.Казаното от Вас ме навежда на мисълта, че някой се опитва да улесни /да не кажа опорочи /тази процедура. Прочетете внимателно всичко по въпроса и …успехYes

21.03.2008 vessi

Profile

Не съм сигурна дали сте ме разбрали правилно.Чудесно е,че ще има безплатни учебници.Възмущава ме това,че не аз ще избирам по кой учебник да работя и че в 6 клас ще трябва да сменям системата,по която съм започнала  в 5кл.А по моя предмет/англ.език/ системите са доста различни.

21.03.2008 Eli_83

Profile

user: pepinia

Те такова животно /безплатни/ наистина няма. Безплатни -да, за учениците, но все някой ги плаща, нали?
 

   Безплатни за децата, така трябва да е! Образованието трябва да е достъпно за всеки един в 21 век, нали!

   Важното е да се мисли за децата и да се подпомагат! Например моята братовчедка в Съединените щати получаваше винаги безплатни учебници, а стипендията й беше...огромна! Плюс най-различни бонуси по заслуга, например ако напише някокво изключително добро и стойностно есе или се включи в някоя от обществените програми, които предлага училището, тогава получаваше и еднократни награди по 200 или 300 долара, различно! А в стола винаги се хранише безплатно, защото й беше нисък дохода! Например децата на различни бизнесмени, адвокати, сенатори и други с високи доходи вече заплащаха някои неща, като учебници, храната в стола!

  И така е честно!Smile

  П.С. Да уточня, че под ниски доходи в Щатите разбирайте 4 000, 5 000 долара на домакинство месечно! 

21.03.2008 pepinia

Profile

Повече и по-достоверна информация за процедурите  касаещи избора, заявките, плащанията и доставката на учебниците ще намерите тук : http://www.minedu.government.bg/opencms/opencms/left_menu/textbooks/ 

user: radivdani

Може би бъркам , но не се ли взе решение учебниците до седми клас да станат безплатни

 

SmileТе такова животно /безплатни/ наистина няма. Безплатни -да, за учениците, но все някой ги плаща, нали?

21.03.2008 radivdani

Profile

 

user: vessi

ще се закупуват

 Може би бъркам , но не се ли взе решение учебниците до седми клас да станат безплатни? Hmm');" title="Hmm - Hmm">