Магията физика

Публикувана на: 10.03.2008, от iv_2007
Кoментари:207

Сложният заобикалящ ни свят е разбираем за всеки, който обича физиката. Един интересен сайт  за всички, които все още търсят отговори на въпросите си за света:

http://www.zabavniopiti.hit.bg/

Idea 

 

Коментари 207

26.12.2009 iv_2007

Profile

 

user: anilenas

По КОЛЕДА всичко е магия!

Поздравления за веселия клип Walegi!

На всички колеги пожелавам поне по едно сбъднато коледно вълшебство!

26.12.2009 anilenas

Profile

   По КОЛЕДА всичко е магия!Big Smile

   Клипчето е забавно и носи закачката на празничното настроение!Wink

   Поздравления за него!Wilted Flower

   Здраве и късмет през 2010 година! И...да има още песни и клипчета!MusicYesGift

  

25.12.2009 walegi

Profile

Ако правенето на видеоклипчета е част от "магията физика",  то аз Ви изпращам едно клипче по моя песен за настроение и няколко усмивки ( поне ) през празничните дни :

 

http://www.youtube.com/watch?v=tLZJS_KJRGI

 

21.12.2009 iv_2007

Profile

 

            Идват празници, мислете когато си пожелавате нещо, особено ако това е черна дупка Wink

20.12.2009 ivo_isa

Profile

 

user: Eli_83

А 3000 оборота в минута не е същото на 3000g

По принцип - не. Ако искаме а (измерено в единици g)да е равно на оборотите в минута, то тогава v2/r= 9,81m/s2 където r e рамото на центрофугата, а v е линейната скорост. v = s/t = C/T. C е  дължината на окръжността, а T е периода в секунди.За да го ползваме в минути трябва да умножим по 60. C=2пr.   1/Т = l е линейната честота в херци. Тогава, ако (пL/30)2r = 9,81  където r е в метри, а L е честотата измерена в обороти за минута, то трябва да се получи равенството. Това, ако не съм сбъркал някъде Wink

20.12.2009 Eli_83

Profile

 Аха...ясно, мерси, мерси много!Smile

 А 3000 оборота в минута не е същото на 3000g, нали, защото някои са надписани да въртят при заложени обороти в мин., а други при определено g  и затова се обърквам!

  Мерси много отново, аз сега съм взела едни учебници по физика за 10-ти клас да си ги примомня тези движения, но то са едни формулиии, едни чудеса...

    Всичко най, най-хубаво и прекрасно празнично настроение, колко сняг има само, супер е...дано да се задържи за по-дълго!Smile

  

19.12.2009 ivo_isa

Profile

 g=9,81 m/s2 - е приетата стойност за земното ускорение на морското равнище.

При центруфугиране на частиците действа центробежна сила, която ги кара да се утаяват по-бързо. Тази сила им действа с едно и също ускорение а. За мярка за ускорението се използва стойността на земното ускорение. Ако ускорението при центрофугиране е сто пъти по-голямо от земното, то се записва така: а=100g

ПП Аватарът ми е осъвременен

19.12.2009 Eli_83

Profile

  Здравейте на всички, сега ще моля за помощ физиците, защото не мога да разбера едно нещо, което ще ми трябва, тъй като наблюдавам един експеримент касаещ сепарация на фази с различна тежест от биологични течности, посредством методиката на ултрацентрофугирането! /центрофугиране при високо g=80 хиляди и нагоре в минута/

   Имам заложени параметри като експозиционно време, където всичко е ясно, но другият параметър ми е g т.е. сепарация чрез ултрацетрофугиране за определено време и g!

   Четох за g, но нещо не ми стана ясно, реално чисто практически мога да го наблюдавам сепарирането и дори да го осъществя, но искам теоритично да си обясня въпросът касаещ величината g! Попаднах на следната формула за центрубежни сили, която е:

    Fe=m.w 2R където M е радиусът на окръжността, която описва точката, която се върти, w е постоянната ъглова скорост, с която се вътри!

  Но от къде идва накрая g, всички центрофуги го притежават този параметър? 

     Мерси предварително, ако някой имаме питания свързани с био или химия ще се постарая да върна жеста и да съм адекватна на очакванията Ви!SmileWilted Flower

     П.С. А Иво си е сменил отново аватара..и аз харесвам котки, но моята е персийска!Smile

12.11.2009 iv_2007

Profile

Ето какво може световният шампион по магии.

 

11.11.2009 ivo_isa

Profile
интересно е, свалих си го :-)